Zadbaj o łąki i pastwiska
Wiosenną pielęgnację łąk i pastwisk należy rozpocząć od włókowania. Dlaczego ten zabieg jest tak ważny i kiedy go wykonać?
Włókowanie - to pierwszy, wczesnowiosenny zabieg, jaki należy wykonać na użytkach zielonych. Czynność tę przeprowadza się wraz z początkiem obsychania kretowisk. Przy zbyt dużym uwilgotnieniu podłoża, z którym prawdopodobnie rolnikom przyjdzie się w tym roku mierzyć, termin zabiegu należy przesunąć, a moment, w którym wysokość runi osiągnie około 10 cm, jest ostatnią chwilą na jego wykonanie.
- Włókowanie można wykonać najprostszymi narzędziami gospodarskimi, odwróconymi ciężkimi bronami czy metalowymi obręczami. Ma to na celu rozgarnięcie kretowisk, kopców i innych nierówności na powierzchni łąki czy pastwiska, co zapobiega zanieczyszczenia ziemią runi podczas koszenia, zarówno na bieżące skarmianie, jak i w celu zakiszania. Obecność ziemi w zakiszanym materiale obniża trwałość i jakość kiszonki. Włóka pobudza także roślinność do krzewienia oraz zapobiega rozprzestrzenianiu się chwastów, które pod wpływem światła kiełkują i zadarniają kretowiska. Przy bardzo dużej ilości krecich kopców po włókowaniu konieczny jest podsiew użytku zielonego - tłumaczy Jolanta Klupś, główny specjalista ds. użytków zielonych Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
ZOBACZ TAKŻE: Jak zebrać pełnowartościowe siano?
- Tagi:
- podsiew
- pięlęgnacja
- włókowanie
- łąka