Zabieg T3 - ochrona fungicydowa kłosa. Kiedy i czym?
Środki do ochrony kłosa
Do zabiegu T3 należy, zdaniem Dariusza Roberta Szymańskiego, powinno się wybierać preparaty skutecznie zwalczające fuzariozę kłosów. Głównym celem takiego zabiegu jest bowiem przede wszystkim ochrona przed tą chorobą. - Niemniej jednak inne choroby też mogą negatywnie wpłynąć na plon i jego jakość, dlatego preparat o jak najszerszym spektrum zwalczania chorób kłosa będzie optymalnym rozwiązaniem. Takim preparatem jest Prosaro 250 EC - tłumaczy ekspert z firmy Bayer. Głos w tej sprawie zabiera również Marcin Bystroński z firmy Innvigo: Nasze zalecenia to: X-Met 100 SL (metkonazol) 0,6l/ha + Dafne/Porter 250 EC (difenokonazol) lub AsPik 250 EC (protiokonazol + tebukonazol) 1,0l/ha.
A co poleca Paweł Talbierz? - W celu zmniejszenia ryzyka odporności patogenów na fungicydy dobrze wybrać takie produkty/technologie, które mają w swoim składzie substancje z różnych grup o szerokim zakresie ochrony względem sprawców. Spośród dostępnych w ofercie Cortevy fungicydów w terminie T3 można zastosować w uprawie pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego Wirtuoz 520 EC, skierowany na zwalczanie septoriozy plew oraz ograniczający występowanie czerni kłosów - mówi ekspert z firmy Corteva Agriscience.
W tym zestawieniu nie może także zabraknąć propozycji od firmy CIECH Sarzyna. - Zalecane są substancje jak metkonazol - Micosar 60 SL, tebukonazol - Tarcza Łan Extra 250 EW, prochloraz - Prokarb 450 EC oraz protiokonazol, które specjalizują się w zwalczaniu chorób kłosa, ale mają również wysoką skuteczność na pozostałe występujące choroby - mówi Ewelina Konopka z CIECH Sarzyny.
- W intensywnie prowadzonej ochronie bardzo ważna jest kontynuacja zabiegów po sobie, tak aby utrzymać wysoki poziom zdrowotności przez cały okres wegetacji. Nie jest tajemnicą, że jakość zabiegu w terminie T1 wpływa następnie na ograniczenie chorób w kolejnych zabiegach. Szczególnie w kontekście zabiegu T3, ten związek z T1 ma duże znaczenie w przypadku występowania fuzariozy kłosów. Trzeba pamiętać, że fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła i fuzariozę kłosów wywołują te same grzyby! Stąd im lepsza ochrona w terminie T1, tym większa szansa na mniejsze porażenie w późniejszym okresie - Paweł Talbierz, Corteva Agriscience
- Zabiegi ochrony fungicydowej przeprowadzane w terminie T1 i T2 to aplikacje często warunkujące skuteczny zabieg na kłos. Zabiegi te kontrolują presję chorób, zapobiegają rozprzestrzenianiu się ich i wstępowaniu na wyższe piętra rośliny. Są sytuacje, w których presja patogenów chorobotwórczych jest tak mała, że jedną z tych aplikacji można pominąć (np. nie są przekroczone progi szkodliwości lub warunki pogodowe nie sprzyjają ich rozwojowi). Jednak najczęściej choroby grzybowe rozwijają się w ciągu całego okresu wegetacyjnego i nieodpowiednia ich kontrola może doprowadzić, iż na samym końcu ich presja będzie tak wysoka, że nawet najwyższe dawki fungicydów nie będą w stanie zapobiec infekcji kłosa - Ewelina Konopka, CIECH Sarzyna.
Czytaj także: