Wzrosną koszty produkcji buraków cukrowych?
Nie mamy dobrych informacji dla plantatorów buraków cukrowych. Komisja Europejska planuje wycofać znaczą część substancji czynnych środków ochrony roślin. W wyniku tych działań strata jakości plonu buraków może sięgać do 70%. Wzrosną także koszty produkcji o 16-17%.
W związku z toczącymi się dyskusjami regulacyjnymi w Unii Europejskiej sztab specjalistów przedstawił ekspertyzę, która określa skutki potencjalnego wycofania z rynku wielu substancji czynnych, zarówno dla upraw polowych, jak i sadowniczych. Została ona przygotowana przez firmę Kleffmann Group na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin. Płyną z niej niezbyt optymistyczne wiadomości dla plantatorów buraków cukrowych.
Epoksykonazol, mankozeb, tetrakonazol, tebukonazol, cyprokonazol, tiofanat, tiuram, metylowy oraz hymeksazol. Właśnie te substancje czynne fungicydów zamierza usunąć KE.
- Wycofanie fungicydów z grupy triazoli i zastąpienie ich kilkoma substancjami czynnymi działającymi kontaktowo oraz fungicydami z grupy strobiluryn znacząco ograniczy możliwości w ochronie buraków przed chwościkiem. W latach sprzyjających aktywności patogenu wywołującego tę chorobę nie będzie szans skutecznej z nim walki, a straty mogą sięgnąć nawet 50% plonu i wiążą się ze znaczącym zmniejszeniem zawartości cukru w soku korzeni – napisał w komentarzu do ekspertyzy prof. dr hab. Jacek Piszczek z Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego - Terenowa Stacja Doświadczalna w Toruniu
8 substancji czynnych herbicydów może być usuniętych z uprawy buraków cukrowych: glifosat, tepraloksydym, lenacyl, triflusulfuron metylowy, chlopyralid, etofumesat, fluazyfop-P-butylowy, S-metolachlor. Co to oznacza? Prof. dr hab. Jacek Piszczek uważa, że w wyniku tych działań zwiększy się konkurencja ze strony chwastów, co spowoduje konieczność ręcznego odchwaszczania plantacji. - Czynność ta jest bardzo praco- i czasochłonna, co znacząco podniesie koszty uprawy. Jednocześnie uniemożliwi (lub znacząco ograniczy) uprawę wielkoobszarową, gdyż nie będzie można zapewnić wykonania takich zabiegów na większych obszarowo plantacjach z powodu braku rąk do pracy – podkreślił w ekspertyzie specjalista.
KE chce również wycofania następujących substancji czynnych zawartych w insekcydach: esfenwalerat, dimetoat, beta-cyflutryna, chlotianidyna, tiametoksam, imidachlopryd, deltametryna, tiachlopryd i lambdacyhalotryna.
Ograniczenie stosowania pestycydów w uprawie buraków cukrowch, może doprowadzić, według danych z ekspertyzy, do strat plonu sięgających od 30 do nawet 70%, a jakości od 30 do 70%. Zmieni się również koszt produkcji tej rośliny na 1.172 -1255 zł/ha.