Wyższy plon zbóż jarych bez dodatkowych nakładów
Kwestia finansowa odgrywa bardzo ważną rolę w hodowli zbóż jarych. Dla rolnika istotne jest to, by osiągnąć jak najwyższy i dobry jakościowo plon bez zwiększania wydatków. Jak to zrobić? Jak uniknąć błędów?
Warto się nad tym zastanowić już dziś, choć do wiosny jeszcze sporo czasu. Wielu plantatorów zbóż jarych szuka uproszczeń planując hodowlę tych roślin. Niektóre z nich mogą okazać się tylko z pozoru korzystne. - W wyścigu za zyskiem wielu rolników nie chce pamiętać o przyrodniczym znaczeniu płodozmianu. Rozwinięta w naszym regionie monokultura zbożowych ma swoje ekonomiczne wytłumaczenie. Uprawa zbóż jest - właściwie - niskonakładowa i łatwa do wykonania ze względu na możliwość zmechanizowania wszystkich etapów produkcji. Skutkiem takiego działania jest jednak nadmierny udział zbóż w płodozmianie, który przyczynia się do spadku plonu - tłumaczy Krzysztof Świerek, agronom z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu - Punkt Doradczy w Gołuchowie.
Fachowiec zwraca także uwagę na to, że paroletnia uprawa zbóż po sobie jest naruszeniem równowagi ekologicznej w środowisku. - Żeby zapobiegać temu niekorzystnemu zjawisku, należy po roślinach kłosowych uprawiać poplony, przeznaczone na przyoranie. Dzięki temu zwiększa się aktywność biologiczna gleby, ilość substancji organicznej i poprawia się bezpieczeństwo fitosanitarne. Za sprawą poplonów gleba staje się bardziej żyzna, co w konsekwencji prowadzi do uzyskania lepszego plonu - czyli tego, na czym rolnikowi zależy najbardziej - sądzi Krzysztof Świerek. Po czym warto uprawiać zboża jare? Rośliny strączkowe są dobrym przedplonem dla pszenicy. Jęczmieniowi służy stanowisko po roślinach okopowych i pastewnych, a dla owsa odpowiednie jest pole, na którym wcześniej rosły: ziemniaki, koniczyna lub bobik.
Wybór pola pod uprawę zbóż jarych to też istotna kwestia. Należy pamiętać o tym, że owies potrzebuje gleb, które są bogate w wodę (nie mogą być one jednak podmokłe). Specjalista zaleca jego hodowlę na kompleksach żytnich - dobrych i bardzo dobrych. Wysiew pszenicy jarej nie powinien odbywać się na słabszych glebach. To samo dotyczy jęczmienia jarego. Takie działania prowadzą bowiem do obniżenia zarówno jakości, jak i ilości plonu tych roślin. Warto też wiedzieć o tym, że jęczmienia jarego i pszenicy jarej nie należy uprawiać w sąsiedztwie ich ozimych odpowiedników. Dlaczego? Powód jest prosty - mogą się od nich zarazić chorobami.
Kolejnym czynnikiem, mającym wpływ na wysokość plonu zbóż jarych, który można zaliczyć do tzw. beznakładowych, jest termin siewu. Ekspert uważa, że powinien on być w miarę wczesny - gdy tylko warunki wilgotnościowe gleby pozwolą na jej uprawę (przeważnie jest to w okresie od 20 marca do 10 kwietnia, wszystko jednak zależy od długości zimy). Dzięki temu przedłuża się okres wzrostu wegetatywnego zbóż. Prowadzi to do zwiększenia liczby kłosów i lepszego rozwoju systemu korzeniowego, odpowiedzialnego za dostarczanie roślinom pokarmu. Trzeba być również świadomym tego, że jare wysiane zbyt późno są bardziej narażone na wpływ czynników stresowych.
Krzysztof Świerek mówi także o tym, jak oszczędnie wydawać pieniądze na uprawę zbóż jarych. - Mając na uwadze niskonakładową technologię hodowli tych roślin, ich dokarmianie dolistnie mocznikiem i mikroelementami powinniśmy stosować przy wykonywaniu wszystkich zabiegów ochrony zbóż na choroby grzybowe i szkodniki. Skutecznie zwiększa to plonowanie jarych - zapewnia agronom.
Oszczędność oszczędnością, jednak nawożenia zbóż jarych fosforem, azotem i potasem nie wolno pomijać. Stosując P i K zwiększa się odporność tych roślin na choroby i brak wody oraz wyleganie. - Największy wpływ na jakość jarych ma N. Zwiększa on plon i wpływa na zawartość białka i glutenu w ziarnie, przez co poprawia jego właściwości przemiałowe i wypiekowe - twierdzi ekspert. - Ogólnie rzecz biorąc, zboża jare, które są racjonalnie nawożone N, rosną intensywnie, wykształcają dorodne i długie kłosy. Wysokość dawek tego pierwiastka zależy jednak od: gatunku zboża, żyzności gleby i przedplonu - dodaje.
- Tagi:
- nakłady
- plony
- zboża jare
- uprawa