Wtórne zachwaszczenie buraków - jakie problemy z niego wynikają?
Zabezpieczenie plantacji buraka cukrowego przed wtórym zachwaszczeniem jest jednym z istotniejszych zabiegów ochronnych, zwłaszcza w tym roku. Dlaczego?
Doradcy z koncernu Südzucker Polska zwracają uwagę na to, że aktualny sezon na wielu plantacjach charakteryzuje się piętrowymi wschodami. Może to skutkować długim okresem dostępu do światła dla chwastów, ponieważ buraki na takich plantacjach nie zamkną szybko międzyrzędzi.
Eksperci Südzucker Polska przypominają również o tym, że zachwaszczenie wtórne rodzi wiele problemów zarówno dla plantatora, jak i samych cukrowni. To najważniejsze z nich:
- obniżenie plonu buraków,
- utrudnienia w jesiennym zbiorze surowca,
- obniżenie jakości i wartości technologicznej surowca,
- problemy w przerobie surowca w cukrowni.
Doradcy zwracają także uwagę na to, że obecnie znaczna część upraw znajduje się w końcowej fazie walki z chwastami - czyli w fazie wykonywania trzeciego oraz czwartego zabiegu herbicydowego.
- Dlatego też musimy zwrócić szczególną uwagę na substancje aktywne stosowane do tego zabiegu i oprzeć się głównie o substancje działające doglebowo, takie jak: chlorydazon, metamitron, lenacyl oraz etofumesat, które w znaczny sposób zabezpieczą nam plantację przed zachwaszczeniem wtórnym - radzą specjaliści Sudzucker Polska. - Dzięki opadom deszczu na wielu rejonach surowcowych poprawią się warunki do wykonania takiego zabiegu (dobra wilgotności gleby), warto więc to wykorzystać, by skuteczność zabiegu była na wysokim poziomie - dodają.