Wczesny siew sprzyja jarym
Wczesny siew sprzyja zbożom jarym. Wpływa na dobry rozwój systemu korzeniowego. Dzięki temu rośliny są lepiej odżywione i - co się z tym wiąże - dają wyższe plony.
Zboża jare powinno się wysiewać możliwie wcześnie. - Jest to zasadniczym elementem uzyskania wysokiego plonu. Zapewnia przedłużenie okresu wzrostu wegetacyjnego zbóż. Gwarantuje też dobry rozwój systemu korzeniowego, który lepiej odżywia część nadziemną roślin, co związane jest z większą ilością źdźbeł kłosonośnych - mówi Krzysztof Świerek, agronom z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - Punkt Doradczy w Gołuchowie. - Na podstawie badań i obserwacji trzeba stwierdzić, że zboża jare najlepiej plonują przy wczesnym siewie - dodaje. Specjalista zwraca jednak przy tym uwagę na następującą sprawę: - Niektórzy rolnicy kierują się przysłowiem „kto sieje w błoto, ten zbiera złoto”. Trzeba jednak pamiętać, że uprawa nadmiernie uwilgotnionych i ciężkich gleb jest szkodliwa dla zachowania jej struktury i nie zawsze konkretnie się przełoży na większy plon zbóż.
Poszczególne gatunki zbóż na opóźnienie siewu nie reagują jednakowo. Najbardziej wrażliwy jest owies, następnie pszenica, pszenżyto, a na końcu - jęczmień.
Owies
Optymalny termin siewu owsa w większości rejonów Polski przypada na drugą połowę marca przy temperaturze gleby w granicach 2-3 stopni C. Jedynie w rejonach północno-wschodnim, a także podgórskim można opóźnić go do 10 kwietnia. - W przypadku owsa wczesny siew znaczy terminowy, a więc taki, który umożliwia roślinie lepsze wykorzystanie zapasu wody zimowej, a tym samym lepszą krzewistość - tłumaczy ekspert.
Owies zasiany w terminie jest bardziej odporny na choroby grzybowe, m.in. rdzę. Ponadto jest mniej atakowany przez szkodniki, np. ploniarkę zbożówkę.
Pszenica
Pszenicę jarą w regionie zachodnim powinniśmy także wysiewać możliwie wcześnie - w granicach pomiędzy 15-25.03, w centralnym - od 20 do 30.03, a wschodnim - od 25.03 do 5.04. Z wykonanych doświadczeń wynika, że ujemny wpływ opóźnionego wysiewu w niewielkim stopniu może być wyrównany poprzez zwiększoną ilość wysiewu. Dopuszcza się jednak opóźnienie siewu, wówczas takie rozwiązanie należy zrekompensować zwiększoną ilością wysiewu ziarna na 1 ha. Co stanie się, jeśli przekroczymy te terminy? - Opóźnienie siewu może spowodować spadek plonu w granicach 1t/ha - zaznacza agronom.
- Terminowy siew pszenicy zapewnia jej prawidłowy rozwój systemu korzeniowego. Dzięki temu roślina uodpornia się na niekorzystne warunki pogodowe, zwłaszcza suszę – informuje fachowiec
Podkreśla przy tym, że wcześnie wysiana pszenica jest bardziej odporna na choroby i szkodniki.
Ziarno pszenicy kiełkuje w temperaturze gleby 1-3 stopnie C. Roślina ta wytrzymuje przymrozki do - 6 stopni C .
Jęczmień
Jęczmień jary jest rośliną, którą wysiewamy najpóźniej. Dlaczego? - To zboże o najkrótszym okresie wegetacji wrażliwym na niskie temperatury we wczesnych fazach rozwojowych - mówi Krzysztof Świerek.
Optymalny termin siewu jęczmienia jarego w zachodnim rejonie przypada na 15-30.03, w centralnym na - 20.03 - 5.04, a wschodnim - 25.03 - 10.04.
Jęczmień jary faktycznie wymaga gleb napowietrzonych i cieplejszych niż inne zboża jare - 4-8 stopni C i najwyższego ze wszystkich zbóż odczynu gleby pH 6,5-8,0.