Ważne zaprawianie nasion
Zaprawianie nasion jest najtańszym sposobem stosowania środków ochrony roślin.
Zabezpiecza ono roślinę przed agrofagami w momencie, gdy rośliny wykazują największą podatność na ich wpływ. Ze względu na niewielką ilość preparatu (zaprawy nasiennej), którą zaprawiamy materiał siewny lub rozmnożeniowy, oraz niezależność od warunków atmosferycznych, zaprawianie jest najbardziej efektywnym sposobem ochrony roślin, przez co jest zalecany w ramach integrowanej ochrony roślin.
Jak wyjaśnia Tomasz Olejnicki z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu wśrod najbardziej popularnych sposobów jest zaprawianie na sucho.
- Nasiona wraz z zaprawą musimy umieścić w zaprawiarce (np. zaprawiarka bębnowa). Stosując ten rodzaj zaprawiania uzyskujemy równomierne pokrycie nasion zaprawą. Pokrycie to możemy zwiększyć stosując niewielką ilość adiuwanta lub wody, które mają wpływ na stopień pokrycia nasion zaprawą - tłumaczy Tomasz Olejnicki.
Można także zaprawiac na półsucho Do tej metody wykorzystujemy zawiesiny, żele, koncentraty lub roztwory. Jest skuteczniejsze niż zaprawianie na sucho i jest bezpieczniejsze dla osoby, która aplikuje zaprawę, gdyż podczas aplikacji zaprawy do zaprawiarki nie wytwarza się pył. Do tego rodzaju zaprawiania nasion musimy zastosować precyzyjne zaprawiarki aplikujące odpowiednie ilości zaprawy.
Natomiasti inkrustowanie – kolejna metoda łączączy zaprawianie suche i półsuche. Ta metoda jest najbardziej skomplikowana, w efekcie jej stosowania nasiona są pokryte otoczką z zaprawy i mają kształt kulisty.
- Z punktu widzenia Integrowanej Ochrony Roślin zalecane jest stosowanie kwalifikowanego materiału siewnego, który przy zakupie w centrali nasiennej jest już zaprawiony - zapewnia specjalista z WODR Poznań.