Ważą się losy wielu środków ochrony roślin
W Unii Europejskiej prowadzone są dyskusje regulacyjne w zakresie większości środków ochrony roślin dostępnych na polskim rynku.
W przyszłym roku zostaną podjęte decyzje m.in. w sprawie odnowienia zezwolenia dla glifosatu, trzech zawieszonych substancji z grupy neonikotynoidów oraz kryteriów dla substancji endokrynnych. W UE trwa również proces odnawiania zezwoleń dla substancji czynnych. Weryfikacji w najbliższych kilku latach zostanie poddanych około 90% wszystkich dostępnych substancji. W tej sprawie wypowiedziało się już wielu ekspertów. Zapozna się z ich opiniami.
- Jeśli zdecydujemy, że nasz system bezpieczeństwa żywnościowego jest oparty na dowodach naukowych, to musimy podążać za tymi dowodami, a nie atakować je z powodów politycznych,”i – apelował Vytenis Andriukaitis, komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności podczas spotkania w Warszawie, które odbyło się w dniu 27 października tego roku w ramach „Dialogu Obywatelskiego”, cyklu otwartych debat Komisji Europejskiej.
Zwrócił także uwagę na następującą rzecz:
- Z jednej strony mamy negatywną percepcję i opinię społeczeństwa, z drugiej dowody naukowe, a z trzeciej skomplikowaną i różną grę państw członkowskich UE,”ii - podsumował komisarz debatę unijną odnośnie odnowienia zezwolenia dla glifosatu.
Głos w tej sprawie zabrał również Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.
- Polskie środowisko rolnicze aktywnie działa na rzecz naukowego podejścia regulacyjnego do środków ochrony roślin w UE. Stąd cieszą nas słowa Komisarza Andriukaitisa, ale oczekujemy, że zaczną mieć one przełożenie na konkretne decyzje Komisji Europejskiej - powiedział szef PSOR.
Konsekwencje potencjalnego wycofania 75 substancji czynnych – stanowiących tylko część zagrożonych substancji - przedstawiono w ekspertyzie pt. „Skutki potencjalnego wycofania wybranych substancji czynnych dla upraw polowych i sadowniczych w Polsce” opublikowanej w Warszawie w styczniu 2016 r. W ekspertyzie, przygotowanej przez firmę Kleffmann Group we współpracy z czołowymi polskimi naukowcami i organizacjami rolniczymi, na zlecenie PSOR, wskazano, że jedną z kluczowych konsekwencji ewentualnego wycofania wielu substancji czynnych będzie zmniejszenie wielkości oraz jakości uzyskiwanych plonów spowodowanej mniejszą skutecznością chemicznej ochrony, ale bez jednoczesnej poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego. Eksperci zaznaczyli również, że ewentualne wycofanie doprowadzi do zwiększenia zużycia środków ochrony roślin, w stosunku do obecnego, co oznacza, że w konsekwencji doprowadzi do większego obciążenia środowiska oraz negatywnie wpłynie na opłacalność produkcji rolnej i konkurencyjność polskiego rolnictwa.
Czytaj także: Rynek środków ochrony roślin czeka przerzedzenie?