Wapnowanie to podstawa
Wapnowanie pól pozawala rolnikom uniknąć wielu problemów. Dzięki niemu m.in. można wyeliminować zakwaszenie gleby, które ogranicza wzrost i rozwój roślin uprawnych.
Zadaniem wapnowanie jest przywracanie optymalnej wartości pH gleby. Za jego sprawą, jak wyjaśnia Grażyna Duhan, główny doradca rolniczy z Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Międzyrzeczu, zmieniają się jej właściwości. Umożliwia to lepszą przyswajalność składników pokarmowych. Poza tym wapnowanie polepsza strukturę gleby i zwiększa w niej aktywność mikroorganizmów. Dzięki niemu uzyskuje się także odpowiedni w danych warunkach glebowych plon roślin. Warto też zwrócić uwagę na to, że wapno ogranicza również rozwój wielu groźnych dla roślin uprawnych patogenów. - Wszystkie te wartości nie czynią jednak z wapnowania zabiegu równoważnego do nawożenia - zaznacza specjalista z LODR-u. Rola wapna nawozowego jest bowiem zdecydowanie inna aniżeli nawozów potasowych, fosforowych, azotowych czy też mikroelementów. To właśnie ono decyduje o przemianach i uwalnianiu składników pokarmowych zawartych w glebie oraz wprowadzanych z nawozami organicznymi i mineralnymi.
Eksperci z Krajowej Stacji Chemiczno-Rolnej zwracają uwagę na to, że w naszym kraju zakwaszenie gleb jest spore. Przyczyniają się do tego m.in.: kwaśne deszcze, stosowanie nawozów azotowych, wymywanie wapnia i wynoszenie go wraz z plonami. W kwaśnych glebach zwiększa się toksyczne działanie glinu. Pierwiastek ten wpływa niekorzystnie na system korzeniowy roślin uprawnych - hamuje ich rozwój, a tym samym rozwój samych roślin, ogranicza im bowiem dostęp do składników pokarmowych, które są pobierane z gruntu.
Kiedy najlepiej przystąpić do zabiegu wapnowania? Najlepszy moment to okres pożniwny. Wtedy bowiem można wapno lepiej wymieszać z glebą. Zabieg ten przeprowadza się też w zespole uprawek przedsiewnych oraz pod orkę zimową. Jak często należy wapnować? Zazwyczaj robi się to co 3-4 lata, czasami 5. Zanim przystąpimy do zabiegu, warto jednak przeprowadzić badania gleby. Prowadzą je Okręgowe Stacje Chemiczno-Rolnicze. W tej sprawie można też zgłosić się do firm specjalizujących się w badaniu gleby, które współpracują z akredytowanymi laboratoriami.
Grażyna Duhan zaznacza, że zanim przystąpimy do wapnowania, musimy też ustalić, co będziemy uprawiać w najbliższym okresie, ponieważ każda roślina ma różną wrażliwość na odczyn gleby. - Większa część gatunków uprawnych wymaga odczynu od lekko kwaśnego do obojętnego. Są również takie, które sprawdzają się w odczynie kwaśnym, np. łubin - wskazuje pracownik LODR-u. Zwraca jednocześnie uwagę na następującą sprawę: - Rośliny zbożowe uprawiane na glebach lekkich dadzą większy przyrost plonu po zastosowaniu wapnowania niż uprawiane na glebach ciężkich.
Grażyna Duhan uczula na jeszcze jedną ważną rzecz:
- Aby osiągnąć jak najlepsza skuteczność wapnowania, a zarazem uniknąć przekształcenia składników pokarmowych w niedostępne formy dla roślin, zabieg wapnowania poprzez jego formę i odpowiednią dawkę, należy wykonać w taki sposób, aby stężenie makroelementów i mikroelementów w roztworze glebowym po podaniu do niego nawozu mineralnego nie przekroczyło poziomu równowagi stężenia związków kontrolujących i ich rozpuszczalności.
- Tagi:
- nawożenie
- gleba
- wapno
- wapnowanie