Wapnowanie gleb wciąż ważne i potrzebne - dlaczego?
Wapnowanie gleb - dlaczego jeden z najstarszych zabiegów agrotechnicznych jest wciąż aktualny i tak ważny?
Głos tej sprawie zabiera Ireneusz Skuta, Dyrektor Handlowy WKG z Raciszyna.
Wapnowanie gleb a nowoczesne rolnictwo
- Kiedyś uprawa na roli była bardziej „na oko”, dzisiaj liczy się precyzja, oparta na regularnych badaniach i niezawodnych rozwiązaniach. Współczesne rolnictwo - choć nowoczesne i zautomatyzowane - nie może się obyć nie tylko bez nowoczesnych technologii, ale także sprawdzonych środków ochrony roślin i bezpiecznej dla środowiska chemii rolniczej, takiej jak naturalne i ekologiczne wapno nawozowe - podkreśla specjalista.
Zaznacza jednocześnie, że regulacja odczynu pH poprzez wapnowanie to pierwszy krok, jaki powinniśmy zrobić, planując uprawę.
- Odczyn gleby jest czynnikiem, który decyduje o wielkości i jakości naszych plonów. Im kwaśniejsza gleba, tym słabsze przyswajanie składników mineralnych, niższa gruzełkowatość, większe zasklepienie gleby i blokowanie rozwoju systemu korzeniowego. Właściwy odczyn gleby pozwala na prawidłowy wzrost i funkcjonowanie systemu korzeniowego, umożliwiając należyte zaopatrzenie w składniki pokarmowe oraz możliwość pobierania wody z głębszych warstw gleby - podkreśla Ireneusz Skuta. To szczególnie istotne w okresach suszy.
Co daje wapnowanie gleb?
Ekspert zwraca też uwagę na następującą na następującą sprawę: - W praktyce, badając pH gleby, posługujemy się skalą logarytmiczną. Im niższa wartość na skali, tym kwaśniejszy odczyn. Warto zatem sprawdzić odczyn przed zasiewem i posadzeniem roślin i w razie konieczności zmienić go. Aby podwyższyć pH, należy przeprowadzić zabieg wapnowania. Zaopatrzenie gleby w węglan wapnia to wyższe plony i ich lepsza jakość, a więc czysty zysk.
Czytaj także: