Wapnowanie gleb 2022 - co warto wiedzieć?
Czy wapnowanie gleb to zawsze dobry pomył? Czy okres pożniwny to rzeczywiście najlepszy czas na przeprowadzenie tego zabiegu? Czy większe ilości wapna to więcej korzyści?
Beata Balcerzyk, specjalista z Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Opolu przypomina o tym, że wapnowanie powinno się traktować jako podstawowy czynnik racjonalnego nawożenia. Reguluje on bowiem odczyn gleby, wpływa korzystnie na jej strukturę gleby, a także zwiększa przyswajalność i wykorzystanie składników pokarmowych. Zazwyczaj zaleca się wykonywanie tego zabiegu regularnie co 4 lata. - W celu ustalenia odczynu gleby i jej zasobności w podstawowe makroskładniki należy wykonać analizę próbek gleby w laboratorium, np. w OSChR - mówi ekspertka. Koszt zbadania próbki gleby to kwota od 13,12 zł. Badanie obejmuje: pH, P2O5, K2O, Mg. - Jak wynika z badań większość gleb w Polsce, wykazuje odczyn bardzo kwaśny i kwaśny (patrz ramka poniżej - przyp.red.) - podaje specjalistka.
Źródło: materiały OSChR
Czy większe ilości wapna to więcej korzyści ?
Na to pytanie specjalistka z OSChR w Opolu opowiada następująco: - Jednorazowa dawka nawozów wapniowych w przeliczeniu na CaO nie powinna przekraczać 1t/ha dla gleb bardzo lekkich, 1,5 t/ha dla lekkich, 2 t/ha dla średnich i 2,5 t/ha dla ciężkich. Większe ilości od podanych powodują nadmierną mineralizację substancji organicznej. Mogą też przejściowo pogarszać właściwości fizyczne i chemiczne podłoża oraz ograniczać przyswajalność składników pokarmowych, zwłaszcza mikroskładników w glebie. - W związku z tym, by doprowadzić glebę bardzo kwaśną do optymalnego dla roślin odczynu, trzeba przeprowadzić wapnowanie w kilku etapach - podkreśla specjalistka.
Najpierw wapnowanie, później nawożenie mineralne
Podstawową zasadą racjonalnej agrotechniki powinna być stała regulacja odczynu gleby, która musi mieć pierwszeństwo zarówno przed nawożeniem mineralnym, jak i naturalnym. - Prawidłowy odczyn gleby wpływa korzystnie na strukturę gleby, a także określa stopień dostępności wszystkich składników dla danego gatunku lub grupy roślin (patrz wykres poniżej - przyp.red.). Zapewnia tym samym lepszą efektywność nawożenia mineralnego - mówi specjalistka.
Głównym celem wapnowania jest podwyższenie kwaśnego odczynu gleby, który nie odpowiada większości warzyw. Gdy podłoże ma odczyn kwaśny lub bardzo kwaśny składniki są trudno dostępne dla roślin.
Źródło: Na podstawie szkolenia pt. „Wapnowanie lekarstwem na drogie nawozy”
Wapno - najlepiej po żniwach?
W praktyce najlepszym czasem na wykonanie zabiegu wapnowania jest okres letni - po zbiorze zbóż lub innych roślin. Wtedy bowiem nawóz wapniowy może być rozsiany na ściernisko przed wykonaniem uprawy pożniwnej. - Dzięki temu można kilkukrotnie wymieszać wapno z glebą. Ułatwia to proces rozpuszczania się wapna w glebie i gwarantuje dobrą skuteczność zabiegu. Ponadto nawozy wapniowe tym szybciej uaktywniają się w glebie, im lepiej są rozdrobnione - zaznacza Beata Balcerzyk.
Czytaj także:
Jak kupić dobry nawóz wapniowy?
- Tagi:
- wapnowanie gleb
- zalety
- termin