Wapno wiosną
Czy wapnowanie pól można wykonać wiosną? Oczywiście. Nie jest to wprawdzie optymalny termin na przeprowadzenie tego typu zabiegów, zawsze przynosi jednak efekty.
Warunki meteorologiczne albo organizacja prac w gospodarstwie niejednokrotnie nie pozwalają na wykonanie zabiegów agrotechnicznych po żniwach. Wówczas często pomijanym, a nawet bagatelizowanym zabiegiem, jest wapnowanie. To błąd. Sprawa na szczęście nie jest zamknięta. Do zabiegu można bowiem przystąpić także wiosną. - Wapnowanie wiosną nie jest wprawdzie optymalnym terminem do wykonania tego zabiegu, natomiast zawsze przynosi pozytywne rezultaty - uważa fachowiec z firmy Lhoist. Zdaniem Krzysztofa Świerka – agronoma z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego – Punkt Doradczy w Gołuchowie, najlepszym terminem do wapnowania jest okres po żniwach. - Wtedy można lepiej wapno wymieszać z glebą - wyjaśnia fachowiec. Zaznacza jednak, że jeśli gleba jest zakwaszona, to trzeba wapnować także wiosną w zespole uprawek przedsiewnych. Fachowiec z WODR-u wyjaśnia, że wspomniany zabieg jest szczególnie polecany pod trudno wschodzące warzywa gruntowe: pietruszkę, cebulę albo buraki cukrowe. - Najlepsze rezultaty uzyskuje się na glebach zwięzłych i niekoniecznie kwaśnych - mówi agronom.
Efektywność zabiegu wapnowania zależy od wielu czynników. Do głównych trzeba zaliczyć jakość stosowanego wapna nawozowego. - W przypadku stosowania węglanów tradycyjnych o frakcji 0-2 mm efekt odkwaszania jest znacznie rozciągnięty w czasie, a zmiana odczynu może być zauważalna dopiero po kilku miesiącach, czyli w okresie poza fazą najintensywniejszego wzrostu roślin. Oczywiście zabieg ten ma korzystny wpływ, jednakże właściwy efekt jest zauważalny dopiero w kolejnym roku uprawy rośliny następczej. W przypadku takiego podejścia do kwestii regulacji odczynu wapnowanie wiosną jest jak najbardziej zasadne - sądzi specjalista firmy Lhoist.
Dobrym i skutecznym rozwiązaniem jest stosowanie wiosną wapna w formie tlenkowej, które w kontakcie z wodą zawartą w glebie powoduje szybki efekt odkwaszający. Tego typu produkty powinny być dokładnie wymieszane z glebą - najlepiej pod orkę. - Ze względu na relatywnie szybko zachodzące zmiany odczynu gleby po zastosowaniu wapna tlenkowego należy wykonać siew lub nasadzenie roślin po min. 2 tygodniach od zabiegu do czasu ustabilizowania reakcji w glebie. Szczególnie polecane wiosna są małe dawki niwelujące zespół czynników zakwaszających. Szacuje się, że w ciągu roku należy zastosować min. 500 kg CaO dla zniwelowania wszystkich czynników wpływających na zakwaszenie gleby - wyjaśnia specjalista z firmy Lhoist.