V Sympozjum Zimowe IGP Polska [ZDJĘCIA]
- 1/10
- następne zdjęcie
Jubileuszowe V Sympozjum Zimowe IGP Polska za nami. Odbyło się ono 5 grudnia w pięknej scenerii tykocińskiego zamku na Podlasiu.
Co ciekawego zaprezentowano? Na co zwrócono szczególną uwagę?
Spółdzielnia hodowców roślin - jakie korzyści dla rolnika?
Sympozjum rozpoczęło się prezentacją pt. „Jakie korzyści daje polskim rolnikom spółdzielnia hodowców roślin?”. Prezes IGP Polska Franz Beutl w jej trakcie przedstawił ponad 92-letnią historię oraz zakres działalności wywodzącej się z Bawarii europejskiej spółdzielni hodowców roślin IGP. Wskazał także wymierne korzyści wynikające bezpośrednio dla rolników z nieustannej konkurencji pomiędzy prywatnymi i państwowymi hodowlami, w tym możliwość konkurowania polskich rolników na arenie międzynarodowej, dzięki dostępowi do najnowszych europejskich odmian roślin uprawnych.
Podsumowanie sezonu 2019
Grzegorz Gutowski - doradca Terenowy IGP Polska na obszarze Polski północno-wschodniej omówił warunki dla uprawy w sezonie oraz aktualne wyniki plonowania odmiana mieszańców kukurydzy z oferty IGP Polska w regionie. W badaniach urzędowych COBORU/PZPK najlepsze rezultaty w plonie suchego ziarna osiągnęły mieszańce KOKUNA (FAO 250) 16,21 t/ha i QUENTIN (FAO 240) 16,05 t/ha. W doświadczeniach prywatnych (m.in. Straduny, Ryboły, Franckowa Buda) najwyższy plon suchego ziarna zanotowały odmiany CODEOS (FAO 240) 11,24 t/ha, HARDWARE (FAO 260) 11,1 t/ha oraz QUENTIN (FAO 240) 11,09 t/ha. Średnia suma opadów za okres marzec-wrzesień 2019 wyniosła 343 mm (SDOO Krzyżewo).
Podczas spotkania wyróżniono także Pawła Szablanowskiego z miejscowości Wiśniówek Kolonia - zwycięzcę konkursu na najwyższą roślinę kukurydzy (CODIZOUK 4,5m). Przypomniano również o ustanowionym we wrześniu tego roku oficjalnym rekordzie Polski w plonie ogólnym zielonki z kukurydzy (CODIZOUK 78,08 t/ha) w gospodarstwie Andrzeja Trzeciaka z Trzyrzecza.
Nowości odmianowe - sezon 2020
W trakcie sympozjum przedstawiono także ofertę odmianową w zakresie nasion kukurydzy, zbóż, soi oraz dyni oleistej na 2020 r. Dużo miejsca poświęcono pierwszej z wymienionych rośli.
- Naszą przewagą w stosunku do konkurencyjnych hodowli, czy spółdzielni hodowców jest dostęp do 8 niezależnych, konkurujących wewnętrznie programów hodowlanych kukurydzy. To z nich wybieramy najciekawsze linie, które następnie testujemy we własnej szerokiej sieci doświadczeń w Europie w tym w 3 lokalizacjach w Polsce, jeszcze przed zgłoszeniem ich do badań urzędowych. Dzięki temu w tak krótkim czasie wprowadziliśmy na krajowy rynek nowe odmiany kukurydzy zajmujące aktualnie czołowe pozycje w plonie w wynikach COBORU/PZPK - mówił Krzysztof Piłat, Kierownik Regionu Polska i Kraje Bałtyckie IGP POlska.
Przedstawił również 4 nowości odmianowe w ofercie mieszańców kukurydzy IGP Polska na bieżący sezon: IG201705 (FAO 220), TRUMPF (FAO 230), KOKUNA (FAO 250), HARDWARE (FAO 260).
Podczas spotkania, spośród nowości w zakresie zbóż ozimych przygotowanych na sezon jesień 2020, zaprezentowana została odmiana jęczmienia ozimego MELIA (6-rzędowa, paszowa) zarejestrowana w COBORU w lutym 2019 z najwyższym wynikiem w plonie ziarna spośród wszystkich kandydatów i zimotrwałości 5, która pozwala na jej uprawę również we wschodnich częściach kraju.
W trakcie sympozjum zwrócono też uwagę na nową odmianą pszenżyta ozimego IVALDI (krótkosłoma, cechująca się wybitną zdrowotnością).
Jeśli chodzi o pszenice ozime, to w przyszłym roku na runku pojawi się zupełna nowość - odmiana FOXX - bezostna odmiana jakościowa (A) PEP o niezwykle wybitnym i stabilnym plonowaniu w 3-leciu bada rejestrowych.
W tykocińskim zamku zaprezentowano również znaną już odmianę soi GL MELANIE (rejestracja COBORU 2017), podkreślając jej wysokie rezultaty w plonie nasion potwierdzone 9 rekomendacjami na Listach Odmian Zalecanych COBORU. Warto przy tym zaznaczyć, że kwalifikowany materiał siewny soi odmiany GL MELANIE dostępny jest również w wariancie z certyfikatem ekologicznym.
Podczas sympozjum, jako ciekawostkę, przedstawiono ofertę 3 odmian dyni oleistej bezłupinowej.
Cele
W dalszej części spotkania Alexandre Neves z hodowli Codisem (Francja) omówił w swojej prezentacji zakres prowadzonych prac i cele w hodowli kukurydzy, które pozwoliły wprowadzić z sukcesem i sięgnąć po oficjalne rekordy Polski odmianom CODIGIP i CODIZOUK.
Ambasador
Zwieńczeniem spotkania było przemówienie ambasadora promocji kukurydzy IGP Polska dwukrotnego mistrza polski w boksie zawodowym Damiana Wrzesińskiego, w którym podkreślił on jak wiele wspólnego w tym pasja i profesjonalizm łączną hodowlę roślin z boksem zawodowym w drodze do zwieńczonego zwycięstwem sukcesu.
- 1/10
- następne zdjęcie