Uwaga na chwościka burakowego!
Ostatnie lata charakteryzują się nasileniem chorób liści buraków, w tym chwościka. Dlaczego tak się dzieje? Jak skutecznie temu zapobiegać?
Krzysztof Świerek, agronom z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu - Punkt Doradczy w Gołuchowie mówi, że występowanie chwościka burakowego - choroby grzybowej uzależnione jest w znaczniej mierze od przebiegu pogody w sezonie wegetacyjnym. Infekcjom sprzyja: wysoka temperatura (w dzień 25-30 stopni C, a w nocy powyżej 15 stopni C) i duża wilgotność powietrza.
Chwościk powoduje uszkodzenia liści, a następnie ograniczenie i utratę aparatu asymilacyjnego rośliny. - Choroba objawia się w postaci okrągłych wgłębnych dwubarwnych plam o średnicy 3-5 mmm, pojawiających się na starszych liściach, zazwyczaj w połowie okresu wegetacji. Początkowo środek plamy jest biały, z czasem staje się on szary. Obwódka plam jest czerwona bądź szarobrunatna - opisuje specjalista. Gdy 50% powierzchni liści zostaje zaatakowanych przez chorobę, żółkną one i zasychają, W końcu mogą zamierać całe rośliny. - Przeważnie buraki odbudowują ulistnienie. Dzieje się to jednak kosztem zgromadzonego w korzeniach cukru, który kierowany jest do tworzenia nowych liści. Wytwarzanie nowych liści powoduje też stożkowate wydłużenie głowy korzeniowej buraka - wyjaśnia specjalista. Zaznacza jednocześnie, że przy silnym nasileniu choroby i braku skutecznej ochrony, plon korzeni buraków może zmniejszyć się o połowę, a zwartość cukru o 3%.
Krzysztof Świerek zwraca uwagę na to, że pierwszych objawów tej choroby możemy się spodziewać w lipcu.
- Jeśli podczas lustracji stwierdzimy, że 5% roślin buraka zostało zmienionych chorobowo, to wykonujemy pierwszy oprysk. Do drugiego zabiegu środkami ochrony roślin przystępujemy, kiedy po pierwszym oprysku zauważymy porażonych około 40% roślin buraka. Przypada to zwykle około połowy sierpnia. Niekiedy musimy wykonać 3 lub 4 zabiegi przeciw grzybowe, aby skutecznie zwalczyć chwościka burakowego - mówi agronom.
Po jakie środki sięgnąć, aby wyeliminować chorobę? - Chwościka może zwalczyć np. przy pomocy preparatu Duett Ultra 497SC 0,6 l/ha lub preparatu Horizon 250 EW w dawce 0,8 l/ha - radzi fachowiec. Najlepiej jednak zapobiegać jest występowaniu. - Należy trzymać się zasad prawidłowej agrotechniki. Dobrze jest przyorać starannie resztki po zbiorach, ponieważ sprawca chwościka zimuje w resztkach pożniwnych, które są źródłem zakażenia w następnym roku - uważa specjalista. To nie wszystko. - Buraki na tym samym polu powinno się uprawiać nie częściej niż co 4 lata. Poza tym niewskazana jest uprawa buraków na polu (lub w jego sąsiedztwie), gdzie wcześnie składowano korzenie buraków cukrowych na pryzmie - informuje Krzysztof Świerek. Istotne jest także to, aby stawiać na odmiany odporne na chwościka burakowego, np. Gallant, SY Balana czy KWS Stefka. - Stosowanie odmiany odporne na chwościka burakowego ma następujące zalety: ogranicza wprowadzanie do środowiska substancji trujących, totalnie niszczących pożyteczne mikroorganizmy glebowe, zmniejsza koszty gospodarstwa związane z uprawą i ochroną buraków, ogranicza niszczenie liści i struktury gleby przy przejazdach ciągnika po polu w trakcie zabiegów ochrony roślin, umożliwia ewentualny zbiór liści na paszę przy zachowaniu ich pełnej wartości odżywczej - wylicza agronom.