Uprawia 200 ha. Postawił na kukurydzę [VIDEO]
Kukurydza
Rolnik w tym roku obsiał kukurydzą 150 ha w systemie orkowym. - Najwięcej było odmian z hodowli Cousade - mówi pan Paweł. Odmiana, z której rolnik jest szczególnie zadowolony, to Anovi (FAO 230, o budowie ziarniaków typu flint-dent). W niezależnych badaniach Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej w sezonie 2019 r. była ona drugą odmianą na 42 oceniane w grupie wczesnej z najniższą wilgotnością ziarna - średnio 23,6% podczas zbiorów. W 2018 r. z kolei średnia wilgotność Anovi w badaniach COBORU była jeszcze niższa i wyniosła 18,9%. Był to drugi najlepszy wynik pod względem wilgotności na 44 badane odmiany z grupy wczesnej i 5 lokata na 131 badane odmiany. - Pojawiła się u mnie z polecenia znajomego. Wzięliśmy ją m.in. z tego względu, że sprawdza się także w suchych latach. (...). Fajną cechą tej odmiany jest też to, że na słabszych ziemiach urosła niższa - do 150 cm, ale kolbę (w przeciwieństwie do innych odmian) miała pełną - zaznacza pan Paweł.
Farmer wysiał wspomnianą odmianę w trzeciej dekadzie kwietnia w systemie orkowym na powierzchni ok. 4,5 ha - IV klasa bonitacyjna. Plantacja była odchwaszczana opryskiem dwuskładnikowym - Nikosar 060 OD i Zeagran 340 SE - w fazie 4 liści. Gospodarz uważa, że to bardzo dobry sposób na eliminację tych agrofagów. Co z nawozami? - Jesienią został na tym polu zastosowany obornik pod orkę. Wiosną natomiast poszło - 400 kg Saletrzaku, 150 kg Polidapu oraz 300 kg Korn-kali - mówi rolnik.
Ten rok, zdaniem naszego rozmówcy, dla kukurydzy w jego regionie nie był najlepszy. Chłodny maj, mówiąc kolokwialnie, przytrzymał rośliny. Żeby je "odstresować", trzeba było zastosować nawożenie mikroelementami. Jeśli chodzi natomiast o szkodniki - omacnicę prosowiankę i stonkę kukurydzianą - to pan Paweł, zapewnia, że nie było z nimi problemu w przypadku odmiany Anovi, choć należy ona do odmian wczesnych, na których pierwszy z wymienionych owadów lubi bytować. - Wszystko wypadło dobrze - twierdzi nasz rozmówca.
Anovi dała 11 t z ha (wilgotność 33%). Została wymłócona na początki października. Dzięki temu rolnik mógł jeszcze spokojnie wysiać pszenicę. Wszystko wskazuje na to, że wspomina odmianie pojawi się na polach pana Pawła także w przyszłym roku - jednak na znacznie większym areale. - W ponad połowie zasiewów kukurydzy - zapowiada gospodarz.
Czym w ogóle rolnik sugeruje się, wybierając odmiany kukurydzy na ziarno? - Najważniejszy jest oczywiście plon. Istotny jest jednak także termin zbioru - po takiej odmianie, jak Anovi można jeszcze, jak wspominałem wcześniej, na spokojnie zaorać pole i zasiać pszenicę, a z innymi odmianami to jest różnie, czasami zbiór odbywał się dopiero w listopadzie - zwraca uwagę farmer.
Pan Paweł sprzedaje mokrą kukurydzę. - Ziarno jest wywożone do znajomego, który je suszy i dalej sprzedaje - mówi rolnik. Co z ceną? - Wiadomo, że zawsze mogło być lepiej, ale na pewno narzekać nie możemy - podkreśla gospodarz.
AKTUALNE CENY KUKURYDZY W SKUPACH. KLIK
- Tagi:
- Anovi
- plony
- kukurydza
- Paweł Przewoźny
- ziarno