Uprawa przewódek - co warto wiedzieć?
Jakie zalety mają przewódki? Kiedy najlepiej je uprawiać? Jak przygotować stanowisko pod ich wysiew?
- Przewódki - czyli odmiany roślin jarych wysiewane w terminie późnojesiennym, a nawet zimowym, charakteryzują się dobrą jakością ziarna, mają bardzo skrócony okres jarowizacji, lepiej plonują i szybciej dojrzewają, aniżeli te wysiewane wiosną - mówi Jacek Kałwa z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - Oddział Poświętne w Płońsku. Jest jednak pewne „ale”. Specjalista z MODR zaznacza, że przewódki warto uprawiać, ale tylko wówczas, kiedy przedplonami są rośliny późno schodzące z pola takie jak: burak cukrowy, kukurydza z przeznaczeniem na ziarno czy ziemniak (późne odmiany). - W takich przypadkach nie ma możliwości wysiewu roślin ozimych w optymalnym terminie, a odmiany jare wysiewane wiosna plonują od 20% do nawet 50% mniej w porównaniu do form ozimych, co spowodowane jest głównie brakiem możliwości wykorzystania wody pośniegowej przez te rośliny - tłumaczy ekspert. Zwraca jednocześnie uwagę na następującą sprawę: - Trzeba także pamiętać o tym, że nie wszystkie odmiany jare nadają się na przewódki. Odmiana wysiewana w terminie późnojesiennym lub zimowym, musi posiadać gen zimotrwałości.
Stanowisko
Fachowiec z MODR zaznacza, że przygotowanie stanowiska pod przewódki powinno być bardzo staranne, zwłaszcza, kiedy wysiewamy zboża po przedplonie, gdzie występuje bardzo duża liczba resztek pożniwnych, np. kukurydzy na ziarno. - W takich przypadkach należy przede wszystkim bardzo dobrze je rozdrobnić i wymieszać w profilu glebowym, tak by nie szkodziły wschodom - radzi ekspert. Jeśli chodzi natomiast o warunki wilgotnościowe, to, zdaniem Jacka Kałwy, okres listopad - luty, zapewnia zazwyczaj korzystne warunki dla wspomnianych roślin.
- Problemowe mogą być jednak stanowiska zbyt mokre i zlewne, gdzie przy ich przygotowaniu do siewu, może nastąpić nadmierne zagęszczenie gleby, co w konsekwencji spowoduje tworzenie się zastoisk wodnych, a te skutecznie zahamują wschody roślin - zwraca uwagę pracownik MODR-u.
Termin siewu
Kiedy najlepiej siać przewódki? Jacek Kałwa przyznaje, ze trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.
- Przewódki sieje się w celu ograniczenia strat związanych z niższym plonowaniem roślin jarych wysiewanych wiosną. Aby dobrze przezimowały, muszą osiągnąć przed zimą niezbyt zaawansowaną fazę rozwojową. Najodpowiedniejsza faza to faza od szpilkowania do fazy dwóch trzech liści (BBCH 09-13) - informuje ekspert.