Topinambur - warzywo odporne na 50-stopniowe mrozy
Dobry zarówno dla ludzi, jak i zwierząt
Topinambur przypomina kartofla.
- Ma jednak znacznie więcej wartości odżywczych od ziemniaków. Bije on je, jeśli chodzi o kwestie zdrowotne, na głowę. Obniża cholesterol, wpływa na odchudzanie, reguluje poziom cukru we krwi i ciśnienie, pobudza organizm do działania - wylicza dystrybutor.
Uważa, że dzięki temu topinambur jest nazywany rośliną młodości. Lecznicze właściwości tego warzywa zauważyły firmy farmaceutyczne - Robią one z nich leki dla diabetyków, żeby wspomóc walkę z cukrzycą. Roślina ta posiada składnik o nazwie inulina. Ma on bardzo korzystny wpływ na organizm diabetyków, ponieważ redukuje dawkowanie insuliny - wyjaśnia Kasjan Mikołajczyk.
Warto również dodać, że topinambur ma wyższy współczynnik bioenergii od czosnku i imbiru. Roślina ta wykorzystywana jest także w ciepłownictwie. Odznacza się wysoką wydajnością słomy - 25-30 ton/ha. To wynik znacznie wyższy od walorów energetycznych wikliny. Słoma tej rośliny może być spalana bezpośrednio bądź po przetworzeniu (jako brykiet). Topinambur używany jest ponadto do produkcji biogazu.
Z przedstawionego warzywa można przygotować mnóstwo potraw, m.in.: zupy-krem, sałatki, surówki, frytki i chipsy. Przyrządzając topinambur, improwizuję. Trzeba przecież próbować. Teraz, na przykład, chcę go zrobić z borówką leśną.. Dystrybutor zaznacza, że z tej rośliny robi się także alkohol.
Topinambur jest także dobry dla zwierząt. Jego łodygi i liście nadają się do karmienia bydła, trzody i królików. Mogą być im „serwowane” zarówno świeże, jak i po przetworzeniu - jako granulat albo susz.