To podstawowy wymóg, by otrzymać pomoc suszową. Skąd pobrać ten dokument?

Przypomnijmy: nabór wniosków o pomoc finansową za straty, jakie powstały w gospodarstwie w wyniku z ubiegłorocznej suszy, rozpoczął się pod koniec minionego tygodnia.
Pomoc suszowa. Trwa nabór wniosków. Do kiedy można je składać?
Pisaliśmy o tym wówczas szerzej - w tym roku pomoc suszowa wygląda bowiem nieco inaczej niż w latach poprzednich.
Podstawowe zmiany, jakie wprowadzono, dotyczą przede wszystkim rozdzielenia pomocy na dwie grupy. Szczegółowe wymogi i wyliczenia znajdziesz w naszym wcześniejszym artykule:
Uwaga! Czasu na złożenie wniosku pozostało niewiele - można to robić tylko przez internet - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR - do 16 kwietnia 2025 r.
Pomoc suszowa. Jakie dokumenty trzeba złożyć?
Przypomnijmy: w przypadku osób, którym szkody wyliczono powyżej 30 proc. do wniosku dołącza się m.in.:
- uwierzytelniony przez producenta rolnego wydruk z aplikacji publicznej protokołu oszacowania szkód wraz z informacją o powierzchni upraw rolnych, na której powstały szkody spowodowane wystąpieniem w 2024 r. suszy w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Uwaga: Uwierzytelnienie protokołu oszacowania szkód następuje w systemie, w którym został złożony wniosek, tj. Platformie Usług Elektronicznych ARiMR, poprzez załączenie dokumentu do składanego wniosku.
- kopię polisy ubezpieczeniowej potwierdzającej zawarcie umowy ubezpieczenia upraw rolnych;
- kopie dokumentów potwierdzających wysokość otrzymanego, z tytułu szkód w uprawach rolnych spowodowanych suszą 2024, odszkodowania z zakładu ubezpieczeń.
W przypadku rodzin lub osób fizycznych (straty co najmniej 15 proc. i do 30 proc.) składa się z kolei m.in.:
- uwierzytelniony przez członka rodziny albo przez osobę fizyczną wydruk protokołu oszacowania szkód albo kalkulacji oszacowania szkód.
- zgodę – w przypadku gdy gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym jest przedmiotem współwłasności – formularz opracowany przez ARiMR. Uwaga: Jeżeli załącznik do wniosku wymaga opatrzenia podpisem przez osobę trzecią, tj. „Zgoda współwłaściciela gospodarstwa”, dołącza się ją w postaci elektronicznej jako: dokument opatrzony przez tę osobę kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym. Z tym, że jeżeli osoba trzecia podpisze ww. Zgodę podpisem własnoręcznym, taki dokument należy zeskanować i dołączyć do wniosku w formacie pdf, w tym przypadku uznaje się, że dołączenie do wniosku tego dokumentu zostanie potwierdzone przez wnioskodawcę wraz ze złożeniem wniosku.
Skąd pobrać protokół oszacowania szkód w sprawie pomocy suszowej?
No właśnie - i tutaj rodzą się wśród niektórych osób pytania. Skontaktował się z nami jeden z Czytelników, który pyta wprost:
- Skąd mam wziąć protokół oszacowania szkód, który jest potrzebny? Gdzie on się znajduje? - pyta Czytelnik.
Odpowiadamy: wspomniane protokoły można pobrać przez internet, bezpośrednio z aplikacji, w której składaliśmy w minionym roku wniosek.
Chodzi o aplikację "Zgłoś szkodę rolniczą". Wystarczy się tam zalogować i pobrać stosowny dokument.
Uwaga! To konieczny warunek, by starać się o pomoc suszową!
Co zrobić, gdy nie możemy dołączyć protokołu, by starać się o pomoc suszową?
Co z kolei zrobić jeśli nie możemy dołączyć protokołu?
- Jeżeli Wnioskodawca na dzień składania wniosku nie może dołączyć protokołu z oszacowania szkód powinien do wniosku, w miejsce protokołu, załączyć pisemne oświadczenie powodu niezłożenia wymaganego dokumentu. Protokół Wnioskodawca powinien niezwłocznie dołączyć na PUE, jako zmiana/korekta wniosku, nie później niż na wezwanie Kierownika BP ARiMR. Brak dostarczenia wymaganego przepisami prawa dokumentu skutkować będzie odmową przyznania pomocy - informuje ARiMR w swojej instrukcji.
Instrukcje wypełniania wniosku o pomoc suszową
Warto zaznaczyć, że ARiMR przygotowała dwie instrukcje wypełniania wniosków - zarówno przez osoby, którym aplikacja wyliczyła szkody powyżej 30 proc., jak i w przypadku pomocy dla rodzin lub osób fizycznych (klikając w konkretny link pobierzesz instrukcję na swój komputer):