Tereny wrażliwe na brak wody
Coraz częściej na terenie Wielkopolski występują tzw. burze piaskowe. Brak opadów powoduje, że wiatr przenosi ziemię. Takie zjawisko jest zauważalne od kilku lat. Czy ten region stepowieje? Takie pytanie zadaliśmy w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
- Codziennie na stronie http://oki.rzgw.poznan.pl publikowane są informacje na temat stanów wód na rzekach i zbiornikach w regionie wodnym Warty, przygotowywane w oparciu o dane IMGW. Na podstawie tych informacji można zaobserwować, że stany wód w regionie wodnym układają się w strefie stanów średnich i niskich - jest to efekt łagodnej zimy z małą ilością śniegu oraz braku opadów w ostatnich miesiącach. Jak wynika z wielu dotychczasowych opracowań inwentaryzujących możliwość wystąpienia suszy w Polsce, uwzględniających dane z wielolecia, m.in. Wielkopolska i Kujawy są wskazywane jako miejsca o największym prawdopodobieństwie wystąpienia suszy w Polsce - wyjaśnia Anna Małysz, rzecznik prasowy RZGW w Poznaniu.
Czy można ustrzec Wielkopolskę przed suszą, a tym samym stepowieniem? Anna Małysz tłumaczy, że dyrektor RZGW w Poznaniu jest zobowiązany do przygotowania planu przeciwdziałania skutkom suszy w regionie wodnym Warty. Złożył też wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie tego przedsięwzięcia. - Obecnie oczekujemy na przyznanie środków. W ramach planu przeciwdziałania skutkom suszy opracowany zostanie wykaz obszarów najbardziej wrażliwych na wystąpienie suszy w regionie wodnym Warty. Zostaną zidentyfikowane m.in. grupy użytkowników na obszarach zagrożonych suszą, których problem braku wody dotyczy, z podziałem na stopnie wrażliwości - zaznacza. Oszacowany zostanie również wpływ poszczególnych rodzajów suszy na różne dziedziny gospodarcze (rolnictwo, przemysł, turystykę), społeczeństwo (zaopatrzenie w wodę do picia, zdrowie, rekreację) oraz środowisko (rośliny i zwierzęta, ekosystemy od wód zależne).
W planie znajdą się także propozycje zmian w zakresie korzystania z zasobów wodnych. - Plany przeciwdziałania skutkom suszy będą zawierać katalog działań bieżących, krótkookresowych i długookresowych, które mają ograniczać skutki suszy. Przykładowe działania, które mogą zostać wpisane do planu to m.in. zwiększanie retencji leśnej w zlewni, przebudowa systemów melioracyjnych z odwadniających na nawadniająco-odwadniające, renaturyzacja koryt cieków i ich brzegów, odtwarzanie starorzeczy i obszarów bagiennych, opracowywanie aktów prawnych umożliwiających stosowanie działań ograniczających skutki suszy, opracowanie i wdrażanie programów edukacyjnych dla społeczeństwa o przyczynach występowania suszy, sposobach jej identyfikowania, skutkach i sposobach zapobiegania - wymienia. Zaznacza, że ten dokument pozwoli odpowiedzieć na pytania o to, czy w Wielkopolsce zaczyna brakować wody.