T3 - jak skutecznie ochronić kłos?
Choroby grzybowe zbóż. Jak wybrać preparaty do ich zwalczania? Kiedy je stosować i dlaczego?
Rozmowa z Pawełem Talbierz z firmy Corteva Agriscience o znaczeniu zabiegu T3.
Przed jakimi chorobami zabieg T3 może ustrzec?
Obserwując występowanie chorób w ostatnich latach, największe znaczenie ochronne zabieg T3 ma w stosunku do fuzariozy kłosów i septoriozy plew, jednak trzeba wspomnieć o tym, że zapobiega również negatywnym skutkom czerni zbóż i rdzy żółtej (głównie w pszenżycie!). Niekiedy ogranicza także występowanie mączniaka, DTRki czy rynchosporiozy na bardziej podatnych odmianach zbóż.
Jakie ma znaczenie zabieg T3? Co można dzięki niemu zyskać?
Zabieg T3 chroni przede wszystkim plon oraz jego jakość. Porażone kłosy często mają odcięty dopływ asymilatów, co wpływa na gorsze wypełnienie ziarna w kłosie (mniejsza MTN). Natomiast jakość - to nie tylko parametr istotny z punktu widzenia skupu (chociażby zdrowotność pod kątem występowania mikotoksyn), ale także jako czynnik decydujący o rozprzestrzenianiu się choroby, jeżeli zebrane ziarno będzie wykorzystane jako materiał siewny.
Co może się stać, jeżeli rolnik zrezygnuje z zabiegu T3?
Odcięcie kłosa od asymilatów, gorsze wypełnienie ziarna, poślad, utrata jakości, w przypadku fuzariozy kłosów dyskwalifikująca do spożycia (przez zwierzęta jako pasza, ale także ludzi) z powodu obecności mykotoksyn. Ważne jest, aby pamiętać, iż fuzarioza kłosów występuje w różnych warunkach. Wiąże się to z jej biologią, a dokładnie występowaniem czterech sprawców, spośród których każdy z nich ma odmienne optymalne warunki do rozwoju. Fusarium avenaceum rozwija się już od 5°C przy wilgotności z rosy czy mgły, a Fusarium culmorum praktycznie nie potrzebuje wysokiej wilgotności, lecz rozwija się najlepiej w warunkach 20-22°C. Ta rozbieżność pokazuje tylko, że bez względu na to czy koniec wiosny jest ciepły i suchy, czy też mokry i zimny, ryzyko wystąpienia fuzariozy kłosów jest bardzo duże.
Kiedy i jak wykonać taki zabieg chroniący kłos?
Zabieg w terminie T3 przeprowadza się przede wszystkim na intensywnie prowadzonych plantacjach pszenicy ozimej, ale ma on zastosowanie także w przypadku pozostałych gatunków zbóż. Idealnym terminem jest faza rozwojowa BBCH 51-59, czyli od początku kłoszenia do momentu, gdy wszystkie kłoski wydobędą się z pochwy i kłos będzie w pełni widoczny. W sytuacji, gdy na plantacji nie wykonaliśmy zabiegu T2, można zabieg przyspieszyć (BBCH 47-49, czyli tuż przed początkiem kłoszenia). Bardzo często w suchych latach zabieg T3 jest przesuwany do fazy kwitnienia, dojrzałości woskowej czy mlecznej ziarna (w zależności też od doboru zarejestrowanych fungicydów).
Po jakie preparaty do ochrony kłosa warto sięgać i dlaczego?
W terminie ochrony T3 dostępne są do zastosowania substancje czynne z różnych grup: triazole (protiokonazol, metkonazol, tebukonazol, tetrakonazol, difenokonazol), karboksyamidy (SDHI), ketoaminy, imidazole (prochloraz), strobiluryny (jednak zdaniem niektórych naukowców należy wystrzegać się ich w zabiegu T3). W celu zmniejszenia ryzyka odporności patogenów na fungicydy dobrze wybrać takie produkty/technologie, które mają w swoim składzie substancje z różnych grup o szerokim zakresie ochrony względem sprawców. Spośród dostępnych w ofercie Cortevy fungicydów w terminie T3, można zastosować w uprawie pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego Wirtuoz 520 EC, skierowany na zwalczanie septoriozy plew oraz ograniczający występowanie czerni kłosów.
Zabiegi T1 i T2 w kontekście zabiegu T3
Czytaj także: