Szkody łowieckie - nowe zasady rozpatrywania wniosków
Rolnik musi złożyć wniosek o szacowanie szkód łowieckich do dzierżawcy albo zarządcy obwodu łowieckiego, czyli przeważnie do koła łowieckiego. Przedstawiciel koła będzie miał również obowiązek sporządzić protokół z oględzin oraz z szacowania ostatecznego. To do obowiązku myśliwego będzie należało też określenie terminu oględzin lub szacowania i poinformowanie o nim rolnika oraz przedstawiciela ODR-u. Jednak taka informacja musi być przekazana w terminie do 3 dni od złożenia przez rolnika wniosku o oszacowanie szkody łowieckiej.
Ustawa zastrzega, że brak obecności przedstawiciela Ośrodka Doradztwa bądź właściciela nieruchomości nie wstrzymuje szacowania szkód.
Podczas prac nad ustawą w Sejmie dużo kontrowersji wzbudziła kwestia finansowania wynagrodzeń dla szacujących szkody. Nowela stanowi, że pieniądze na ten cel będą pochodzić z funduszu leśnego, z którego finansowane są obecnie niedochodowe nadleśnictwa, czy parki narodowe.
- Na chwilę obecną Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego nie otrzymał jeszcze informacji od kół łowieckich, o wnioskach o szacowanie szkód, jednak nasz ośrodek jest przygotowany - mówi Wiesława Nowak, dyrektor WODR.
Niezależnie od ostatecznego kształtu ustawy, nie ulega zmianie przepis mówiący o obowiązku współpracy właścicieli lub posiadaczy gruntów rolnych z dzierżawcami i zarządcami obwodów łowieckich w celu zabezpieczenia gruntów przed szkodami.
Ta współpraca wynika także z codziennej praktyki i jest w interesie obu stron. Dlatego też koła łowieckie bardzo często w porozumieniu z rolnikami zabezpieczają ich uprawy. Jednym z bardziej skutecznych sposobów takiego zabezpieczenia jest stosowanie ogrodzeń elektrycznych (pastuchów). Wymaga to jednak zaangażowania także ze strony rolnika szczególnie we właściwym utrzymaniu i użytkowaniu pastucha.
- W celu minimalizacji ryzyka strat wyrządzonych przez dziką zwierzynę niezwykle skuteczne jest stosowanie przez myśliwych i rolników ogrodzeń elektrycznych. Aby ogrodzenie skutecznie spełniało swoją rolę, bardzo ważny jest właściwy dobór poszczególnych jego elementów jak również prawidłowa budowa samego ogrodzenia - informuje Anna Jaworska z firmy Bentley Polska - Niewątpliwą zaletą ogrodzeń elektrycznych jest to, iż nie wymagają jako takiej konserwacji. Prawidłowo zaprojektowane i zbudowane ogrodzenie powinno nam służyć przez lata. Dlatego ważne jest wykorzystanie odpowiedniej jakości elementów do jego budowy oraz ciągły ich nadzór - dodaje.
Trzeba także pamiętać, że odszkodowanie nie przysługuje posiadaczowi uszkodzonych upraw lub plonów rolnych, który nie wyraził zgody na budowę przez dzierżawce lub zarządcę obwodu łowieckiego urządzeń lub wykonanie zabiegów zapobiegających szkodom. Odszkodowanie nie przysługuje także w przypadku szkód w uprawach założonych z rażącym naruszeniem zasad agrotechnicznych, szkód powstałych na deputatach rolnych na gruntach leśnych, szkód nieprzekraczających wartości 100 kg żyta w przeliczeniu na 1 hektar uprawy - mówi przedstawiciel PZŁ.
Rolnicy muszą także pamiętać o terminach zbioru określonych uchwałą sejmiku województwa dla każdego gatunku rośliny ponieważ przekroczenie o 2 tygodnie tego okresu skutkuje także brakiem podstaw do wypłaty odszkodowania. Podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania jest także złożenie płodów w sterty, stogi i kopce w bezpośrednim sąsiedztwie lasu.
ZOBACZ TAKŻE: Co z odstrzałem dzików? Ministerstwo odpowiada
- Tagi:
- szkody łowieckie
- ODR