Szkody łowieckie - nowe zasady rozpatrywania wniosków
Kto zajmuje się szacowaniem szkód łowieckich? Gdzie złożyć wniosek? Kiedy odszkodowanie nam się nie należy?
Zagadnienie szkód łowieckich jest unormowane ustawą z 13 października 1995 r „Prawo łowieckie”, które było kilkukrotnie nowelizowane. Niezmiennie jednak zwierzęta łowne w stanie wolnym, jako dobro ogólnonarodowe, stanowią własność Skarbu Państwa. To dzierżawcy lub zarządcy obwodów łowieckich (czyli koła łowieckie lub tzw. OHZ) są obowiązani do wynagradzania szkód wyrządzanych w uprawach i płodach rolnych przez dziki, jelenie, daniele i sarny.
- Do końca minionego sezonu łowieckiego (czyli do końca marca 2018 r) rolnik, który zauważył szkodę, zgłaszał ją do koła łowieckiego i to komisja z koła szacowała tę szkodę. Przepis mówił, że zarówno rolnik, jak i koło mogli poprosić o udział w szacowaniu przedstawiciela izby rolniczej. Jeśli powstał spór dotyczący wysokości wynagrodzenia za szkodę, każda ze stron mogła zwrócić się do gminy z prośbą o mediację dla polubownego rozstrzygnięcia sporu - mówi nam Michał Kolasiński z Polskiego Związku Łowieckiego.
Od pierwszego kwietnia 2018 r, po kolejnej nowelizacji ustawy, obowiązywał przepis mówiący, że szacowania szkód oraz ustalenia wysokości odszkodowania dokonuje zespół składający się z przedstawiciela gminy (sołtysa), przedstawiciela koła łowieckiego i właściciela gruntów rolnych, na których wystąpiła szkoda.
Przepisy te budziły od samego początku olbrzymie kontrowersje, szczególnie wśród sołtysów. Uczestnictwo w szacowaniu szkód było dla wielu sołtysów mocno kłopotliwe, niektórzy nie chcieli tego robić za darmo. To spowodowało, że w części gmin powstał poważny problem z szacowaniem szkód spowodowanych przez dzikie zwierzęta.
Potrzebę nowelizacji nowego prawa łowieckiego po około dwóch miesiącach funkcjonowania, dostrzegli również posłowie. Sejm zdecydowaną większością głosów zadecydował, że szacowaniem szkód łowieckich zamiast sołtysów mają zająć się teraz Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Zgodnie z uchwaloną nowelą, szacowaniem szkód i wypłatą odszkodowań zajmować się mają zespoły składające się z: przedstawiciela zarządcy albo dzierżawcy obwodu łowieckiego, właściciela albo posiadacza gruntów rolnych, na których wystąpiła szkoda oraz z przedstawiciela Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.