Sytuacja na polach w Wielkopolsce. Oziminy przed zimą
W bieżącym roku sytuacja na polach jest bardzo specyficzna i zróżnicowana. Znajdujemy się w okresie, w którym objawy suszy występowały w skali, jakiej nie pamiętamy od wielu lat.
Jesienne opady deszczu poprawiły nieco sytuację, lecz jest ona jeszcze daleka od normy. W wielu rejonach Wielkopolski wschody ozimin przebiegają w miarę dobrze, ale bardzo często wschody te są nierównomierne i utrudnione, co spowodowane jest niedoborami wody. W tym roku ze względu na suszę opóźnione były także prace polowe, związane z uprawkami pożniwnymi, a co za tym idzie orką i siewem. Bardzo często zdarzało się, że rolnicy siali zboża dopiero w pierwszej, a nawet w drugiej dekadzie października. Jeśli chodzi o uprawę rzepaku ozimego, także były problemy z terminowością siewu. Ogólnie plantacje rzepaków przed zimą prezentują się dobrze, mimo że nie zawsze udało się w terminie wykonać siewy. Wielu rolników, ze względu na posuszowe problemy z uprawą pola, zdecydowało się na zastosowanie uprawy pasowej, czyli tzw. strip-till. To umożliwiło pominięcie tradycyjnych uprawek pożniwnych, co spowodowało, że termin siewu był zbliżony do optymalnego.
W województwie wielkopolskim szacunkowa powierzchnia zasiewów zbóż ozimych i rzepaku przedstawia się następująco:
L.p. Powiat Powierzchnia uprawy w (ha)
Pszenica ozima Żyto ozime Jęczmień ozimy Pszenżyto ozime Rzepak ozimy
ZOBACZ TAKŻE: Wystartowało Centrum Kwalifikacji w Kaczkach Średnich [ZDJĘCIA]
Generalnie sytuacja uwilgotnienia gleb na terenie Wielkopolski jest lepsza niż w okresie przedżniwnym i żniwnym. Jednak klimatyczny bilans wodny nadal jest niekorzystny.
Z uwagi na duże zróżnicowanie aktualnego stanu roślin uprawnych, ozimych na terenie województwa wielkopolskiego niniejsze opracowanie podzielono na regiony charakterystyczne pod względem warunków hydrologicznych i meteorologicznych, występujących w okresie siewów i wegetacji jesiennej.