Świadectwa fitosanitarne również w wersji elektronicznej
Taką informację przekazał Państwowy Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Świadectwa fitosanitarne - do jakich krajów mogą być wystawiane?
Aktualnie państwami, które akceptują elektroniczne świadectwa fitosanitarne wydawane przez państwa członkowskie UE, wśród nich Polskę, jak podaje PIORiN, są: Argentyna, Kolumbia, USA, Gwatemala, Jamajka, Kostaryka, Chile, Meksyk, Maroko i Republika Południowej Afryki. Z kolei krajami, które przygotowują się do wdrożenia takiej możliwości, są: Australia, Uzbekistan, Republika Korei oraz Zjednoczone Królestwo (Wielka Brytania).
Świadectwa fitosanitarne - jak je uzyskać?
Inspekcja zaznacza, że elektroniczne świadectwa fitosanitarne mogą być wydawane w Polsce tylko za pomocą unijnego systemu informatycznego TRACES-NT (TRACES New Technology).
- Podmiot wnioskujący o wydanie świadectwa fitosanitarnego w formie elektronicznej generowanego w systemie TRACES musi samodzielnie założyć konto logowania, aby uzyskać dostęp do systemu TRACES NT. Można tego dokonać, bez konieczności pobierania i instalowania dodatkowego oprogramowania, bezpośrednio na stronie internetowej TRACES - podaje Inspekcja.
Zaznacza jednocześnie, że pod wskazanym adresem znajduje się strona powitalna TRACES-NT, a następnie należy kliknąć „Zarejestruj się w TRACES” (Sign up for TRACES).
- Szczegółowe informacje dotyczące zakładania i obsługi konta (dotyczące składania wniosków o wydanie świadectwa fitosanitarnego) w systemie TRACES NT znajdują się w Podręczniku obsługi modułu fitosanitarnych świadectw eksportowych (FITO na export) oraz na naszej stronie w zakładce TRACES - tłumaczy PIORiN.
Poza tym w każdym Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Działach Nadzoru Fitosanitarnego zostali wyznaczeni koordynatorzy (helpdesk), z którymi należy się kontaktować w przypadku problemów z logowaniem.