Sucha zgnilizna kapustnych - czym chronić przed nią rzepak? [REKOMENDACJA]
Co robić, aby nie dać pola do popisu suchej zgniliźnie kapustnych? Po jaki preparat do ochrony rzepaku warto sięgać w tym sezonie?
Małgorzata Talarek z firmy ADAMA Polska zaznacza, że w naszym klimacie największe znaczenie, jeśli chodzi o choroby rzepaku, ma sucha zgnilizna kapustnych.
Sucha zgnilizna kapustnych - objawy
Sucha zgnilizna kapustnych może objawiać się ona na liściach w postaci białych plam z piknidiami.
- Występowanie choroby skutkuje osłabieniem procesu fotosyntezy i zmniejszeniem mrozoodporności. Sucha zgnilizna kapustnych atakuje również pędy, powodując uszkodzenia szyjki korzeniowej, wiosną przerasta dolne części łodyg doprowadzając do zasychania roślin, drobnienia nasion i ich osypywania się. Niezwalczona sucha zgnilizna może doprowadzić do strat w plonie na poziomie 20-60% - zwraca uwagę specjalistka.
Zaznacza jednocześnie, że okres inkubacji (okres od momentu infekcji do objawów) może trwać kilka dni w temperaturach 20-25°C, a w warunkach temperatur niższych - od 15°C - ponad 4 tygodnie. - Brak widocznych objawów przez długi okres czasu może uśpić czujność, jednak przy przedłużającej się jesieni i łagodnej zimie powinniśmy założyć konieczność wykonania dwóch zabiegów fungicydowych - uczula Małgorzata Talarek.
Środek do zwalczania suchej zgnilizny kapustnych
Przeciwko suchej zgniliźnie kapustych ADAMA Polska poleca zastosowanie Poleposition 300 EC w dawce 0,3-0,6 l/ha, zapobiegawczo lub bezpośrednio po wystąpieniu pierwszych objawów choroby, w fazie 6-9 liści rzepaku.
- Zawarty w produkcie protiokonazol jest najszybciej działającym z triazoli. Substancja czynna przenika do wiązek przewodzących, gdzie jest transportowana systemicznie. Poleposition 300 EC ma szeroką rejestrację co ułatwi zarządzanie produktem w gospodarstwie. Oprócz rejestracji jesiennej w rzepaku, produkt posiada rejestrację wiosenną przeciwko suchej zgniliźnie, zgniliźnie twardzikowej oraz czerni krzyżowych - informuje Małgorzata Talarek.
Czytaj także: