Środki ochrony roślin - jak zwiększyć ich skuteczność?
7 zasad, których powinno się przestrzegać, aby środki ochrony roślin spełniły swe zadanie.
Po pierwsze - do sporządzenia cieczy roboczej powinniśmy wykorzystywać wodę o odpowiedniej jakości do uzyskania cieczy użytkowej (temperatura ok. 15-20°C, niska twardość i koncentracja jonów żelaza, odpowiednie pH dla danego typu pestycydu).
Po drugie - nie powinniśmy dopuszczać do zbyt długiego zalegania cieczy roboczej w zbiorniku opryskiwacza; najlepiej wykonać zabieg bezpośrednio po jej przygotowaniu.
Po trzecie - należy zachować odpowiednią kolejności dodawania do zbiornika poszczególnych składników/komponentów. W tym miejscu warto przypomnieć o tym, że nie powinno się ze sobą mieszać następujących preparatów: herbicydów sulfonylomocznikowych z insektycydami fosforoorganicznymi, pestycydów miedziowych z mocznikiem, saletrą wapniową oraz nawozami z dodatkiem manganu, herbicydów w składzie zawierających MCPA z herbicydami zawierającymi jako substancję czynną fenoksaprop-P-etylowy (może to powodować spadek efektywności), herbicydów zawierających jako substancję czynną sól dimetyloaminową 2,4-D z nawozami zawierającymi siarczan miedzi.
Po czwarte - należy odpowiednio dobrać rozmiar i typ rozpylaczy, a także dostosować ciśnienie robocze do zaleceń zawartych w etykiecie ŚOR.
Po piąte - należy wykonywać zabieg w optymalnych warunkach atmosferycznych (temperatura maks. 20°C) i wilgotności powyżej 60%.
Po szóste - powinno robić się test, sprawdzając ciecz na polu - na niewielkiej powierzchni po to, aby wykluczyć ryzyko fitotoksyczności.
Po siódme - powinno stosować się odpowiednie substancje regulujące: pH roztworu, twardość wody oraz sterujących napięciem powierzchniowym - adiuwanty. Przy wyborze tych ostatnich powinniśmy kierować się następującymi zasadmi - adiuwanty olejowe stosujemy wraz z graminicydami oraz herbicydami sulfonylomocznikowymi, nie z fungicydami; surfaktanty stosujemy z szeroką gamą różnych środków ochrony roślin, można je również mieszać z nawozami dolistnymi; z kolei adiuwanty doglebowe wykorzystujemy wyłączenie w połączeniu z herbicydami doglebowymi.
Czytaj także: