Słodyszek rzepakowy wkroczył do akcji
Słodyszek rzepakowy zaczął grasować na plantacjach. Żerują także inne szkodniki. Jak się z nimi uporać?
Słodyszek rzepakowy to mały chrząszcz o długości od 1,5 do 2,5 mm o czarnym zabarwieniu z połyskiem. Szkodnik ten przygryza pąki kiwatoe. Chce w ten sposób dostać się do pyłku i - niestety - uszkadza tym samym pąki, przez co usychają i opadają. Samice słodszyka składają jaja do wnętrza pąków. Larwy, które się z nich wylęgają, nie czynią jednak większych szkód. Ich długość wynosi od 3,5 do 4 mm. Larwy poczwarczają się w glebie. Postaci dorosłe pojawiją się w licu, żerując do sierpnia - wówczas to szukają kryjówek do przezimowania.
Chrząszcze na pola rzepakowe przelatują najczęściej w okresie przed kwitnieniem, gdy temperatura powietrza osiągnie wartość powyżej 15 stopni C. Szkody, o czym wspominaliśmy już wcześniej, na plantacjach powodują głównie chrząszcze, wgryzające się do pąków kwiatowych.
Zabiegi zwalczające słodyszka, przy użyciu insektycydów - a więc zgodnie z integrowaną ochroną, o czym przypomina Adam Piszczek, wykonuje się w przypadku przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości to jest stwierdzenia: 1-2 chrząszczy na 1 roślinie w stadium zwartego kwiatostanu lub 3-5 chrząszczy na 1 roślinie w stadium luźnego kwiatostanu.
O zwlczaniu słodyszka na str. 2