Sezon 2022 - czym odchwaścić kukurydzę? [REKOMENDACJE]
Chwasty na plantacjach kukurydzy. Jak się z nimi uporać? Na jakie rozwiązania herbicydowe postawić i dlaczego?
Przeczytaj, co mówią eksperci.
Ewelina Konopka, CIECH Sarzyna
Wybór strategii ochrony herbicydowej kukurydzy zależy między innymi od uprawy mechanicznej gleby. Jeśli wykonywana jest orka jesienna, która skutecznie ogranicza straty wilgoci w glebie, konsekwencją jest obecność chwastów w momencie siewu kukurydzy. W takiej sytuacji, gdy różnorodność roślin konkurujących jest bardzo duża, a ich fazy są zaawansowane, niezbędne jest rozwiązanie oparte na glifosacie. CIECH Sarzyna szczególnie poleca HALVETIC®, środek oparty na opatentowanej technologii BGT. To rozwiązanie, które jest nie tylko skuteczne, ale także niezawodnie działa w warunkach niesprzyjających dla działania glifosatu, posiada wbudowany multifunkcyjny adiuwant oraz jest zgodne z unijną strategią „Od Pola do Stołu” - jego ślad chemiczny w środowisku jest mniejszy o połowę.
Po wyeliminowaniu chwastów po siewie kukurydzy, zagrożenie konkurencji z ich strony nie mija. Faza ok. 4 liści kukurydzy to czas, gdy pojawia się ciepłolubna chwastnica jednostronna, a wiele innych chwastów dwuliściennych jest już skiełkowanych. Wtedy doskonałym rozwiązaniem jest TEZOSAR® EXTRA BOX – pak handlowy złożony z trzech produktów: NIKOSAR® 060 OD, TEZOSAR® 500 SC oraz JUZAN® 100 SC. Komplementarne substancje zawarte w tym rozwiązaniu skutecznie zwalczają pełne spektrum chwastów występujących w uprawie kukurydzy, zapobiegają wtórnemu zachwaszczeniu - nawet do 6 tygodni - oraz są selektywne dla rośliny uprawnej.
Paweł Talbierz, specjalista ds. technologii upraw firmy Corteva Agriscience
Ochrona kukurydzy przed chwastami w ostatnich latach sprawia coraz więcej problemów polskim rolnikom. Z jednej strony wycofywane są kolejne substancje czynne (w sezonie 2021 pożegnaliśmy m.in. bromoksynil), z drugiej strony zmienia się struktura zasiewów. Coraz częściej po kukurydzy siejemy rośliny bobowate (łubiny, soje, grochy), buraki cukrowe czy słonecznik, co wymaga od nas innego podejścia do zwalczania chwastów w kukurydzy ze względu na zaleganie w glebie pozostałości herbicydów, które mogą być niebezpieczne dla rośliny następczej. Do odchwaszczania kukurydzy polecam wybierać rozwiązania, które są bezpieczne w kontekście następstwa płodozmianu oraz cechują się wysoką skutecznością zwalczania chwastów jedno- i dwuliściennych. Nikosulfuron i rimsulfuron są cenionymi substancjami czynnymi zwalczającymi chwasty prosowate, inne trawy oraz niektóre gatunki dwuliścienne (jak samosiewy rzepaku, czy ostrożeń polny), natomiast dikamba to składnik istotny przy zwalczaniu komosy białej, szarłatu szorstkiego czy rdestów. Wszystkie trzy substancje czynne zawarte są w herbicydzie Hector Max 66,5 WG. Sprzedawany jest on w pakiecie z adiuwantem Vivolt, który powinien być stosowany łącznie z herbicydem. Wysoką skuteczność zwalczania chwastów zapewnia dawka 440 g/ha. Hector Max 66,5 WG zawiera substancje o działaniu nalistnym, dzięki czemu jest bezpieczny dla roślin następczych. Powinien być stosowany między fazą 2.liścia, a maksymalnie 6.liścia kukurydzy.
Łukasz Kownacki, konsultant techniczny, Agromix Niepołomice
Od 2022 roku firma AGROMIX z Niepołomic oferuje nowy adiuwant Atpolan Kukurydza. Został stworzony do zabiegów herbicydowych powschodowych w kukurydzy. Jego skład został dostosowany do specyficznych warunków, jakie występują na powierzchni liści chwastów w okresie pomiędzy majem, a czerwcem - gruba warstwa woskowa o słabej przepuszczalności oraz warunki sprzyjające szybkiej krystalizacji herbicydu na liściu uniemożliwiające jego wnikanie do chwastów. Atpolan Kukurydza w składzie zawiera substancje ułatwiające penetrację cieczy opryskowej przez warstwę kutykuli, humektanty oraz system umożliwiający aktywne wnikanie herbicydu do komórek roślinnych (poprzez aktywację pompy protonowej). Na tę chwilę jest to jedyny adiuwant stworzony i dedykowany do ochrony kukurydzy. Podobnie jak inne adiuwanty AGROMIX, wykazuje wielokierunkowe działanie. Wynika to z jego wielokomponentowego składu. Przekłada się to na jego dawkowanie. Zalecana dawka Atpolan Kukurydza wynosi od 1 do 1,5 l/ha, przy czym wyższa dawkę należy zastosować w niekorzystnych warunkach, na zaawansowane we wzroście chwasty i przy zredukowanych dawkach herbicydów. Atpolan Kukurydza został przebadany na polach doświadczalnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, gdzie potwierdzono jego znakomite właściwości.
Maciej Sroczyński, Rotam Agrochemicals Europe
Zarówno dla opcji doglebowej z poprawką nalistną, jak i dla opcji typowo nalistnej, nowe herbicydy firmy Rotam Agrochemical Europe oparte na dikambie i nikosulfuronie będą dobrym i uzasadnionym ekonomicznie rozwiązaniem. Mowa tu o preparatach KALTOR 750 SG, KINGSLEY 750 SG oraz KINKEL 750 SG. Są to selektywne środki chwastobójcze o działaniu układowym, produkowane w nowoczesnej formulacji SG w postaci rozpuszczalnych w wodzie granul, przeznaczonych do sporządzania roztworu wodnego. Zawierają w swoim składzie dwie substancje czynne o wzajemnie uzupełniających się mechanizmach działania: dikambę (600 g/kg) i nikosulfuron (150 g/kg).
Dikamba zaliczana jest do herbicydów z grupy regulatorów wzrostu (GR) - pobierana jest przez liście i korzenie chwastów (wewnątrz działa układowo). Zawiera substancje będące inhibitorami wzrostu i rozwoju roślin, które zaburzają ich procesy życiowe, powodując zahamowanie ich wzrostu (karłowacenie), deformacje, a następnie zamieranie roślin (zasychanie).
Nikosulfuron należy do inhibitorów działania syntetazy acetylomleczanowej (ALS) - wnika do rośliny głównie przez liście i szybko się w niej przemieszcza (wykazuje działanie układowe). Prowadzi do blokowania syntezy aminokwasów rozgałęzionych, a tym samym białek, co w konsekwencji powoduje zahamowanie wzrostu i rozwoju chwastów. Następuje to wkrótce po zastosowaniu środka, po czym obserwuje się stopniowe przebarwianie się roślin (chlorozy).
Czytaj także: