Saatbau - ich siłą jest polska produkcja nasion [ZDJĘCIA]
Materiał nasienny z polskich pól
- Co nas wyróżnia od wielu międzynarodowych firm handlowych? 97% naszej sprzedaży pochodzi z Polski. I kooperujemy z rolnikami. Materiał nasienny wytwarzany i rozmnażany jest w warunkach polskich. Dzięki temu rolnicy mają pewność, że nasiona Saatbau są testowane w naszych polskich warunkach klimatycznych - przekonuje Zygmunt Król, prezes Saatbau Polska. Produkcja materiału siewnego ma miejsce na różnych typach gleb. - To pozwala wyprodukować materiał dostosowanym do potrzeb klienta - tłumaczy Zygmunt Król.
Firma Saatbau Polska produkuje materiał nasienny na 5 tys. ha (około 300 - 350 plantacji). Współpracuje ze 120 indywidualnymi rolnikami oraz spółkami rolnymi, na których polach odbywa się reprodukcja nasion. Produkuje gatunki ozime: jęczmień, pszenica (oścista i bezostna), pszenżyto, żyto, żyto hybrydowe oraz rzepak. Wśród gatunków jarych w ofercie Saatbau Polska znajdują się: pszenica jara (oścista i bezostna), jęczmień, pszenżyto, owies, soja i kukurydza.
- W zdecydowanej większości produkcja materiału siewnego odbywa się na Dolnym Śląsku, w części w woj. opolskim u polskich rolników na zasadzie kontraktów - tłumaczy Grzegorz Słonecki z Saatbau Polska i dodaje, że każda nowa odmiana wprowadzana na polski rynek jest badana nie tylko w doświadczeniach, ale także w procesie produkcyjnym na polu. - Sprawdzamy, czy produkcja danej odmiany jest na tyle opłacalna, że możemy ją wykorzystywać w Polsce - zaznacza Grzegorz Słonecki.