Rynek środków ochrony roślin - PIORiN wzmacnia kontrole
- Nieuczciwe i oszukańcze praktyki każdego roku kosztują budżet Unii Europejskiej miliardy euro. Jednak wpływ nielegalnych praktyk rynkowych wykracza daleko poza straty ekonomiczne. Oszustwa w łańcuchu rolno-spożywczym mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska, jak również powodować utratę zaufania do systemów kontroli urzędowych - zwraca uwagę Państwowy Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
W związku z powyższym, jak podkreśla PIORiN, kluczowym w walce z oszukańczymi praktykami rynkowymi jest stworzenie skutecznych mechanizmów identyfikacji naruszeń, popełnionych w wyniku oszukańczych praktyk. Inspekcja będzie więc doskonaliła zasady skutecznego nadzoru, metody wymiany informacji i sposoby współdziałania z innymi organami krajowymi w obszarze nadzoru nad obrotem roślinami i produktami pochodzenia roślinnego, w tym materiałem siewnym, wprowadzaniem do obrotu i stosowaniem środków ochrony roślin.
Wspomina współpraca realizowana będzie na podstawie porozumienia „w sprawie zawarcia współpracy oraz zasad jej realizacji w zakresie zwalczania nielegalnych praktyk rynkowych”, zawartego w dniu 28 kwietnia 2022 r. w Warszawie, pomiędzy Głównym Inspektorem Ochrony Roślin i Nasiennictwa, a Głównym Inspektorem Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz Głównym Lekarzem Weterynarii.
W ubiegłym roku z kolei PIORiN wspólnie z Krajową Administracją Skarbową oraz Polskim Stowarzyszeniem Ochrony Roślin realizowało projekt edukacyjny skierowany do rolników pt. „Kupując podróbki tracisz wiele razy". Przypominano wówczas, że stosowanie ŚOR o nieznanym składzie chemicznym może spowodować, że preparat nie zadziała, a w skrajnych przypadkach całkowicie zniszczy plony. Nie wiadomo też, jakie mogą być konsekwencje zdrowotne dla rolnika wykonującego zabieg. Trudno także przewidzieć wpływ takiego produktu na środowisko - nielegalne chemikalia mogą gromadzić się w wodach gruntowych oraz
w glebie a także stanowić zagrożenie dla zapylaczy.
Czytaj także:
Czym są biostymulatory? Jakie z nich stosować? [KOMENTARZE EKSPERTÓW]