Rolniku, uważaj na podróbki środków ochrony roślin!
Stwarzają ryzyko dla zdrowia, a nawet życia ludzi, zwierząt i środowiska. Mowa o podróbkach środków ochrony roślin, których na rynku pojawia się coraz więcej. Jak zatem nie dać się oszukać i kupić właściwe preparaty?
Trwa sezon wiosennych zabiegów ochrony roślin. W związku z tym główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa zachęca do kupowania wyłącznie oryginalnych preparatów do tego przeznaczonych. Ich wykaz znajduje się na stronie internetowej ministerstwa rolnictwa. Warto także przed zakupem ŚOR sprawdzić listę przedsiębiorców zajmujących się ich obrotem. Jest ona dostępny na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
PIORiN apeluje do rolników, aby byli szczególnie wyczulenie na podróbki ŚOR, ponieważ stwarzają one ryzyko dla zdrowia, a nawet życia ludzi, zwierząt i środowiska. Ponadto przynoszą straty finansowe, spowodowane nieskutecznym zabiegiem lub zniszczeniem upraw. Poza tym ich kupno/sprzedaż jest procederem przestępczym.
Czytaj także: Stosowanie środków ochrony roślin - kto i jak może to robić?
Jakich środków ochrony roślin nie powinno się kupować?
-
nie znajdują się w rejestrze MRiRW jako środki zarejestrowane do obrotu i stosowania w Polsce;
-
mają opakowania słabej jakości, nieszczelne, uszkodzone lub są w opakowaniach zastępczych;
-
nie posiadają polskiej etykiety;
-
zaopatrzone są w etykietę nietrwale przymocowaną do opakowania;
-
nie posiadają daty produkcji lub numeru partii lub informacje te rozmazują się;
-
sprzedawane są poza zarejestrowanymi punktami obrotu;
-
są sprzedawane za pośrednictwem Internetu bez podania pełnych danych sprzedającego tj.: nazwy firmy/przedsiębiorcy, numeru identyfikacji podatkowej (NIP), siedziby i adresu przedsiębiorcy.
-
może zażądać dowodu zakupu;
-
może zwrócić się do sprzedawcy o udzielenie informacji dotyczących zagrożeń związanych ze stosowaniem nabywanych środków oraz informacji dotyczących prawidłowego i bezpiecznego ich stosowania;
-
powinien zachować ostrożność w przypadku podejrzanie niskiej ceny oferowanych produktów.
W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek naruszeń PIORiN prosi o zgłoszenie informacji do najbliższej jednostki Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa lub przesłanie zawiadomienia na adres poczty elektronicznej [email protected]