Raport z pól. W jakim stanie są uprawy? [MAJ 2022]
Jak przebieg pogody w maju wpłynął na stan upraw? Jakie rośliny najbardziej odczuły niedobory wody? Co zrobić, by mimo wszystko poprawić ich kondycję?
W ostatnim tygodniu przed zamknięciem czerwcowego numeru "Wieści Rolniczych", sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja na polach.
Zboża
O ocenę plantacji ozimin poprosiliśmy Łukasza Kownackiego, konsultanta technicznego z firmy Agromix Niepołomice.
- Jeśli chodzi o zboża, to Polska została podzielona na dwie różne strefy. Wschód kraju w tym momencie ma dużo lepszą kondycję niż Zachód ze względu na większe i punktualne opady. Zachód naznaczony jest suszą. Tutaj na pewno będzie spadek plonowania - twierdzi nasz rozmówca.
Mówi także o tym, że na wschodzie kraju rolnicy są w trakcie wykonywania zabiegu T2 (zabieg grzybobójczy najczęściej wykonywany od fazy liścia podflagowego do fazy kłoszenia). - Zalecamy do niego adiuwant Lewar Fungi pH Premium w dawce 0,75 l na 100 l cieczy użytkowej - rekomenduje Łukasz Kownacki. - W przypadku zabiegu T3 (tzw. na kłos - przyp.red.) z kolei również Lewar Fungi pH Premium, ewentualnie Atpolan 80 EC Premium - dodaje.
Krótki raport z pól przedstawia również Katarzyna Bryk z Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
- W woj. łódzkim rzeczywiście w ostatnim czasie (18-19 maja) spadł deszcz, ale była go nieduża ilość - ona tylko na chwilę podratowała uprawy. Dziś mamy 24 maja i ponownie brakuje wody, tym bardziej, że znów są wiatry, które osuszają glebę. Deszcz tylko - tak naprawdę - jedynie dolistnie podratował sytuację, tym bardziej jeżeli są gęste rośliny. Gleba nie zdążyła nasiąknąć - opowiada specjalistka z ŁODR-u.
Na tym nie kończy. Susza jest naprawdę bardzo odczuwalna. - Zboża jare szczególnie mają problem z rozwojem. Zboża ozime z kolei już się wykłosiły, ale niewielka ich ilość kwitnie, chociaż powinna - zaznacza nasza rozmówczyni.
Rzepaki
W przypadku rzepaków, zdaniem Łukasza Kownackiego, także widoczne jest zróżnicowanie.
- Na zachodzie na pewno będzie redukcja plonu. Z kolei na wschodzie plony na tych lepszych, bardziej zadbanych plantacjach powinny być w granicach 4,0-4,5 z t z ha. To jest bardzo realne - uważa ekspert.
Na temat stanu plantacji rzepaków mówi również Katarzyna Bryk. - Jeśli chodzi o rzepaki, to one przekwitają. Rolnicy dopytują o opryski tzw. "na płatek" - wspomina ekspertka z ŁODR-u. Roślinom brakuje wody. - Opady też - dosłownie - były na chwilę, żeby tylko na moment podratować rośliny. Jeżeli rzepak jest gęsty, to w jego przypadku tej wilgoci też jeszcze trochę jest. Jeżeli rzepak jest rzadki, to wiatry powodują wywiewanie wilgotności - zauważa Katarzyna Bryk.
Kukurydza
Justyna Koszołko, ambasador Dr Green w woj. lubelskim informuje, że kukurydza w regionie wschodnim Polski, podobnie jak w całym kraju, jest dopiero w fazie od liścieni do maksymalnie 4-5 liści (różny termin siewu, temperatury, wilgotność gleby, odmiana kukurydzy), a mamy już trzecią dekadę maja.
- Sytuacja ta spowodowana jest zarówno dość chłodnym majem, jak i bardzo małą ilością opadów. Na opady nie mamy wpływu, natomiast nawożenie możemy dostosować do potrzeb roślin - zwraca uwagę specjalistka.
Przypomina przy tym, że kukurydza do fazy ok. 5. liścia odżywia się głównie z ziarniaka, natomiast w dalszych jej fazach rozwoju musimy jej pomóc. - Należy pamiętać o dostarczeniu pogłównym azotu (pozostałej dawki, najlepiej formy saletrzane lub RSM) w fazie 5-6 liścia rośliny, gdyż intensywne pobieranie azotu zaczyna się od 6.-8. liścia - tłumaczy Justyna Koszołko. Dobrym rozwiązaniem dokarmiania dolistnego natomiast, zdaniem naszej rozmówczyni, są nawozy polskiej marki Dr Green, wysoko skoncentrowane z formułą MicroActive oraz MacroActive.
- Dokarmianie dolistne powinniśmy zastosować w fazie 5.-6. liścia - pierwsza dawka. W tym momencie bowiem kukurydza często ma przebarwione liście. Są one w kolorze fioletu - oznacza to brak przyswajania fosforu, najczęściej wywołane chłodami (możemy zastosować Dr Green Kukurydza 2kg + Dr Green Borowy 1kg +Dr Green Start (N/P) 1-2kg/ha), termin tego zabiegu przypada od ostatniego tygodnia maja do 1-2 tygodnia czerwca - rekomenduje nasza rozmówczyni.
Kiedy czas na drugą dawkę?
- Stosujemy ją w fazie 8-10 liści (Dr Green Kukurydza 1-2kg + Dr Green Energy (N/K) 1-2kg/ha). Zabieg ten powinien zlikwidować ewentualne niedobory mikroelementów, uodpornić rośliny na warunki stresowe, a także regulować gospodarkę wodną rośliny (potas) - wyjaśnia Justyna Koszołko.
O tym, co dzieje się na plantacjach kukurydzy, mówi również Łukasz Kownacki. - Kukurydza na wschodzie kraju jest w fazie 2.-3. liścia. Jesteśmy w trakcie zabiegów herbicydowych nalistnych. Jest problem z zabiegami doglebowymi, gdyż były one w dużym procencie nieskuteczne. Podobnie rzecz ma się za zachodzie kraju, również ze względu na suszę. Myślę jednak, że wschody kukurydzy są na bardzo dobrym poziomie, są wyrównane.
Oceny plantacji dokonuje także Katarzyna Bryk:
- Kukurydza ma teraz 3-4 liście. Niestety jest ona wygłodniała, mimo tego że pola były nawiezione, wykazują brak mikroelementów. Wszystkiemu - oczywiście - winna susza. Te mikroskładniki nie mają w czym się rozpuścić, żeby były przyswajalne dla rośliny.
Czytaj także:
Czym są biostymulatory? Jakie z nich stosować? [KOMENTARZE EKSPERTÓW]