Pszenica ozima 2021 - jakie odmiany warto wybrać?
Jakie odmiany pszenicy ozimej odznaczają się wysokim plonowaniem? O czym należy pamiętać, wybierając materiał siewny?
W tym sezonie także radzimy przewertować Listy Odmian Zalecanych, które powstają w Centralnym Ośrodku Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej. Dla każdego województwa przygotowywane są osobne LOZ-y. Powstają na szczeblu regionalnym i co roku są aktualizowane. W przypadku pszenicy ozimej zawierają one na każde województwo od 1 do 16 odmian, które powinny się najlepiej sprawdzać w lokalnych warunkach. Listy publikowane są na stronie internetowej www.coboru.pl, a także na naszym portalu wiescirolnicze.pl.
Najczęściej polecaną do uprawy pszenicą ozimą w tym roku jest więc Artist (odmiana chlebowa - B) - w 14 województwach (za wyjątkiem woj. warmińsko-mazurskiego i podkarpackiego). Odmiana RGT Kilimanjaro (jakościowa odmiana chlebowa - A) z kolei rekomendowana jest w 13 województwach (za wyjątkiem woj. lubuskiego, śląskiego i zachodnio-pomorskiego). Natomiast odmiany: Linus (jakościowa odmiana chlebowa - A), Euforia (jakościowa odmiana chlebowa - A) oraz RGT Bilanz (odmiana chlebowa - B) widnieją na 12 LOZ-ach.
Przy wyborze odmian pszenicy ozimej pomocne mogą się też okazać wyniki badań prowadzone w ramach porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego (PDO), na podstawie których tworzone są wspomniane wcześniej LOZ-y. W ich trakcie plonowanie pszenicy sprawdza się na dwóch poziomach agrotechniki: a1 (agrotechnika przeciętna) i a2 (wysoki poziom agrotechniki - czyli zwiększone nawożenie azotowe, dolistne preparaty wieloskładnikowe oraz ochrona przed wyleganiem i chorobami). W 2020 r. plon wzorca dla poziomu a1 wynosił 92,3 dt z ha, a dla a2 - 101,2 dt.
LISTA NAJWYŻEJ PLONUJĄCYCH ODMIAN PSZENICY OZIMEJ BADANYCH W RAMACH PDO W 2020 R. - o tym na str. 2