Przytulia czepna - chwast, który zimuje
Przytulia czepna to chwast, który należy do rodziny marzanowatych. W Polsce zalicza się go do roślin jednorocznych, jarych, zimujących. Jak go skutecznie zwalczyć?
Rośnie w zaroślach, sadach, ogrodach, przy drogach, brzegach, wśród wód, na śmietniskach, nieużytkach oraz na polach uprawnych. Najlepiej rozwija się na czarnoziemach, glebach gliniastych, zwłaszcza żyznych wilgotnych i bogatych w azot. Najczęściej zachwaszcza zboża, rzepak, okopowe oraz uprawy groch i lnu.
Przytulia osiąga długość od 30 do 150 cm. Jej łodyga jest rozgałęziona, leżąca lub wspinająca się. Czepia się innych roślin za pomocą haczykowatych i sztywnych włosków. Liście tej rośliny wyrastają w okółkach w liczbie 6-10 w jednym okółku (miejscu na pędzie). Poszczególne listki są jedno nerwowe, klinowato lancetowate. Kwiatu przytuli są białe bądź biało-zielone, zebrane w kontach liści. - Owocem przytuli jest rozłupnia, rozpadająca się na dwie kuliste rozłupki, pokryte haczykowatymi szczecinkami, za pomocą których przyczepiają się do ubrań ludzi i sierści zwierząt, rozsiewając się w ten sposób nasiona na znaczne odległości - opisuje Krzysztof Świerek, agronom z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - Punkt Doradczy w Gołuchowie. Korzenie tego chwastu są cienkie, nitkowate, rozgałęzione i czerwone.
Specjalista informuje, że do zwalczania przytuli ma się pojawić nowy, udoskonalony preparat Glean STRONG 54WG, możliwy do zastosowania od jesieni tego roku w dawce 120g/ha. To środek dwuskładnikowy, antyodpornościowy w stosunku do niektórych gatunków chwastów. Zarejestrowany jest on dla 4 gatunków zbóż ozimych i będzie zwalczał szereg chwastów, wśród nich te dobrze znane: miotłę zbożową i niektóre chwasty dwuliścienne.
- Tagi:
- chwast
- zwlaczanie
- przytulia czepna