Pryzma buraczana - kiedy i jak okryć?
Jak powinno się składować buraki? Jaki materiał nadaje się najbardziej do okrywania pryzm buraczanych? Kiedy najlepiej do tego przystąpić?
W tym celu przypominamy fragmenty rozmów ze specjalistami, które mieliśmy okazję odbyć w minionych sezonach.
Czym okrywać pryzmę buraczaną?
- Naszym plantatorom zalecamy do okrywania pryzm włókninę o gramaturze 110 g/m2 albo 130 g/m2. Kierujemy ich jednak w stronę tej drugiej, ponieważ jest grubsza i - co za tym idzie - ma lepsze właściwości, zarówno termiczne, jak i wodne. Poza tym jest jest trwalsza, bardziej odporna na zrywanie. Może nam posłużyć kilka lat - 4,5, a nawet 6. Ważne jest też to, że tego typu okrycie zapewnia dobre zabezpieczenie przed mrozami, a także ogranicza przemoknięcie podczas opadów deszczu - mówił Maciej Grobelny, dyrektor ds. surowcowych w Pfeifer & Langen Polska S.A.
Warto również dodać, że włóknina nadaje się do mechanicznego okrywania i odkrywania.
Specjalista zwracał uwagę na to, że - w przypadku większych spadków temperatury - podwójne okrycie włókniną nie daje pożądanych rezultatów w stosunku do zwiększenia kosztów z tego tytułu. - Odradzamy takie działanie, to jest tylko podniesienie kosztów. Zalecamy przykrycie pryzm jedną warstwą włókniny. Podstawę pryzmy można i należy zabezpieczyć słomą, żeby w przypadku dużych mrozów zapewnić prawidłową pracę doczyszczarko-ładowarki - twierdził Maciej Grobleny. A co z folią? - Można się nią wspomagać, jeśli np. prognozy mówią, że przyjdzie duży mróz wraz z silnym wiatrem. Nakładamy ją wówczas na włókninę, koniecznie od strony nawietrznej. Po ustąpieniu mrozu folię trzeba jednak natychmiast zdjąć, ponieważ - w przeciwieństwie do włókniny - nie przepuszcza ona powietrza. Gdybyśmy ją zostawili na dłużej, doprowadzimy do zepsucia buraków - mówił ekspert.
Czy przykrycie buraków zarówno włókniną, jak i słomą daje lepszą ochronę? - Takie rozwiązanie nie znajduje się w naszych zalecaniach. Są jednak rolnicy, którzy rzeczywiście to praktykują przy znaczących spadkach temperatury. Nie można tego absolutnie krytykować, wręcz przeciwnie. Można to uznać za bardzo dobrą praktykę. Przy dużych mrozach włóknina przykryta słomą bardzo skutecznie zabezpiecza przed przemarznięciem buraków. Problem niekiedy jest jednak z odkryciem tak zabezpieczonej pryzmy - zaznaczał Maciej Grobelny. Doradcy z Pfeifer & Langen Polska S.A nie zalecał jednak stosowania samej słomy do okrywania. - W przypadku silnych mrozów mamy bowiem do czynienia z przymarzaniem jej do buraków. Później taki surowiec trudno doczyścić - tłumaczył Maciej Grobelny.
Kiedy najlepiej przykrywać pryzmy?
- Ważne jest to, żeby burakom przeznaczonym na przechowalnictwo po wykopaniu dać 1-2 dni na odparowanie, dopiero potem można przystąpić do ich zabezpieczenia - informuje dyrektor ds. surowcowych w Pfeifer & Langen Polska S.A. - Istotne jest także to, żeby buraki wykopać w miarę suchych warunach, w takich też warunkach usypać pryzmę i przed nadejściem większego opadu deszczu ją przykryć - dodaje.
Lokalizacja pryzmy buraczanej i inne ważne informacje z tym związane
Doradcy z Südzucker Polska S.A. przypominają o tym, że miejsce pod pryzmę powinno być wyrównane, wolne od kolein, zlokalizowane w miejscu pozwalającym w każdych warunkach na załadowanie buraków. - Do przechowalnictwa i okrycia (specjalną włókniną) nadają się jedynie buraki zdrowe, nieprzemrożone, nieuszkodzone, wolne od zanieczyszczeń organicznych (chwasty i liście), z niewielkim udziałem zanieczyszczeń mineralnych - podkreślają. Specjaliści z Südzucker Polska S.A. radzą również swoim plantatorom, aby pryzmy do przechowalnictwa były kompletnie okrywane zaraz po wykopaniu buraków. - Nie robimy tego jednak, gdy temperatura powietrza przekracza 10 oC - zaznaczają. Natomiast w przypadku niebezpieczeństwa większego spadku temperatur, zalecają, aby dolne partie włókniny zostały dodatkowo zabezpieczone słomą lub oponami. Podkreślają także, że stan buraków i ich okrycie trzeba ciągle monitorować, zwłaszcza po i przy silnym wietrze. - Pamiętajmy, że dobry termin zbioru i jakość okrycia mają bardzo duży wpływ na ostateczny wynik - podsumowują.
Czytaj także: