Hodują konie i produkują materiał siewny. Zwracają uwagę na pszenżyto jare
Materiał siewny pszenżyta jarego - dla kogo?
"Białka" zdecydowała się w tym roku na siew dość niszowego gatunku - mianowicie pszenżyta jarego do celów nasiennych na powierzchni 30 ha. - Zostało wysiane w pierwszej dekadzie kwietnia - wszystko przez pogodę, stąd to "przesunięcie". (...) - na stanowisku po rzepaku. W tym roku wiosnę mieliśmy bardzo trudną. (...). Warunki do zasiewów nie były łatwe. Gleba była zbita - wspomina Tomasz Daniel. Dokonuje również wstępnej oceny sezonu wegetacyjnego. - Ten rok myślę, że był ciężki dla pszenżyta, ale nie tylko dla niego, choćby z tego względu, że w ubiegłym roku (...) nawozy azotowe można było już stosować od 15 lutego (w tym natomiast od 1 marca - przyp.red.), w tym roku natomiast pogoda sprawiła, że weszliśmy w pole ok. 3 tygodni później - zwraca uwagę nasz rozmówca.
Odmiana pszenżyta, na którą zdecydowało się gospodarstwo "Białka", to Impetus z Hodowli Roślin Białka. Z powodzeniem można ją uprawiać jako przewódkę - a więc w okresie późnojesiennym, a nawet, przy sprzyjających warunkach, styczniu czy lutym. Ma w sobie tzw. "gen zimotrwałości". - Zwracaliśmy przede wszystkim uwagę na cechy charakterystyczne tego pszenżyta - jego odporność na choroby i na suszę. Trzeba też powiedzieć o tym, że jest to nowość. Chcieliśmy przetestować, jak będzie ona wychodzić nam w strukturze zasiewów - wyjaśnia Tomasz Daniel.
Dla jakich gospodarstw dedykowane jest to pszenżyto? - Impetus dedykowany jest dla gospodarstw, które w swojej strukturze mają, oprócz produkcji roślinnej, również produkcję zwierzęcą i potrzebują dobrej jakości paszy. Pszenżyto jest dużo bardziej strawne od owsa, gdyż nie ma ono łuski. Charakteryzuje je także duża zawartość białka. To bardzo dobrze wpływa na strukturę paszy. (...). Poza tym to pszenżyto jest bardzo łatwe w produkcji, gdyż jest bardzo odporne na choroby. Jest to odmiana najbardziej odporna - ze wszystkich zarejestrowanych odmian - na rdzę żółtą. Jest też bardzo odporna na mączniaka prawdziwego, na brunatną plamistość, rynchosporiozę czy septoriozę plew. Także można ją uprawiać ekstensywnie, bez wielkich nakładów na ochronę fungicydową - mówi Radosław Berbeć z Małopolskiej Hodowli Roślin, która w swojej ofercie w najbliższym sezonie będzie posiadać - i to na wyłączność - Impetusa (szersza charakterystyka tej odmiany w ramce obok).
KOMENTARZ EKSPERTA NA TEMAT PSZENŻYTA JAREGO
Odmiana Impetus jest to nowość z 2020 r., która przywędrowała do nas z Hodowli Roślin Danko. Będziemy ją mieli na wyłączność w Polsce. Jest to pszenżyto jare, które może być również przewódką - to go wyróżnia na tle innych pszenżyt. Jest to pszenżyto średniej wysokości. (...). To pszenżyto trafia docelowo do odbiorców, którzy dysponują słabszymi glebami (w "Białce" jest ono uprawiane na glebach - IV-V klasa - przyp.red.).Pszenżyta jare to są dość niszowe uprawy, ale to jest bardzo dobra alternatywa dla owsa. W ostatnich latach, które należały do suchych, owies bardzo zawodnie plonował ze względu na płytki system korzeniowy i to wymaga w odpowiednim okresie sporej ilości wody, pszenżyto jare czy ozime ma głębszy system korzeniowy i lepiej sobie radzi z takimi trudnymi warunkami.
Czytaj także: