Powstał fungicyd, który stosuje się za pośrednictwem pszczół
Nauka idzie do przodu. Powstał organiczny fungicyd, który aplikuje się wyłącznie za pośrednictwem pszczół.
Mówił o nim prof. dr hab. Marek Korbas z IOR - PIB w Poznaniu w trakcie Forum Producentów Zbóż i Kukurydzy, które zostało zorganizowane przez Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych podczas tegorocznych targów Polagra Premiery.
- Zawsze się narzeka, że jeżeli stosujemy środki ochrony roślin, to niszczymy pszczoły, tymczasem powstał pierwszy fungicyd, który stosowany jest przy użyciu pszczół - czyli (można tak rzec) opryskiwaczami są pszczoły - poinformował.
Nazywa się on Vectorite. Jest to organiczny fungicyd, który zawiera taki mikroorganizm jak Clonostachys rosea (szczep CR-7) i został pozytywnie zaopiniowany przez EPA (Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska) do stosowania w takich uprawach jak: truskawka, borówka, pomidory i słonecznik w ochronie przed: szarą pleśnią, zgnilizna twardzikową i zgnilizną owoców. Aplikowany jest w formie proszku przy wylocie z ula. Planowania jest jego rejestracja w uprawie rzepaku. Pilotażowe badania prowadzone są w Szwajcarii.- Mam nadzieje, że w przyszłości ten produkt pojawi się w Europie - zaznaczył profesor.
Czytaj także: