Plantacjom rzepaku zagraża susza
Susza znów daje o sobie znać. Największe zagrożenie stanowi dla upraw rzepaku i rzepiku w centralno-zachodniej części Polski.
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB w Puławach, zgodnie z wymogami rozporządzenia ministra rolnictwa, opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478). Ponadto w oparciu o kategorie gleb określił w nich aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą dla następujących upraw: rzepaku i rzepiku oraz buraka cukrowego.
W dwunastym okresie raportowania - od 21 lipca do 20 września 2016 r., IUNG PIB stwierdza zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów naszego kraju ujemne.
W obecnym okresie zagrożenie susza rolniczą występuje wśród uprawy: rzepaku i rzepiku
Od 21 lipca do 20 września wartości KBW na terenie Polski, względem poprzedniego okresu raportowania. uległy zmniejszeniu. Średnio dla kraju wartości KBW w stosunku do poprzedniego okresu były niższe o 46 mm.
W kolejnym okresie raportowania najniższe wartości KBW odnotowano na styku trzech regionów: Pojezierza Kujawskiego, Wysoczyzny Tureckiej i zachodniej części Równiny Kutnowskiej. Najniższe wartości KBW w tych miejscach wynoszą od -160 do -179 mm. Wartości od -140 do -159 mm zarejestrowano w południowo-wschodniej części Wyżyny Lubelskiej, na Wysoczyźnie Kaliskiej, w zachodniej części Niziny Mazowieckiej i na Pojezierzu Dobrzyńskim. Wartości od -120 do -139 mm zauważono w południowo-wschodniej części Wyżyny Lubelskiej, na Nizinie Śląskiej, w środkowej części Niziny Mazowieckiej oraz we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego i w zachodniej części Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej. Na pozostałym obszarze Polski wartości KBW są wyższe od -120 mm.
Obecnie zagrożenie suszą w Polsce występuje dla rzepaku i rzepiku uprawianego na glebach drugiej kategorii podatności na suszę.
II kategorię (gleby lekkie), grupę granulometryczną stanowią:
-piasek gliniasty lekki,
-piasek gliniasty lekki pylasty,
-piasek gliniasty mocny,
-piasek gliniasty mocny pylasty.
Susza dla rzepaku i rzepiku występuje w czterech województwach Polski - wielkopolskim, łódzkim, mazowieckim i kujawsko-pomorski, w 31 gminach (w 1,25% gmin Polski) na 0,36% gruntów ornych.
Sierpień
W sierpniu temperatura powietrza na przeważającym obszarze kraju była wyższa od średniej wieloletniej o około 1oC - wynosiła od 17oC do 19oC. Niższe wartości - od 15oC do 17oC - odnotowano na Pojezierzu Pomorskim, Wysoczyźnie Białostockiej w okolicach Suwałk oraz w Górach Świętokrzyskich i na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Najniższe wartości, poniżej 15oC, zarejestrowano w Sudetach i w Karpatach.
W sierpniu na przeważającym obszarze naszego kraju opady wynosiły poniżej 60 mm. Opady - od 60 mm do 120 mm - zanotowano na Pojezierzu Mazurskim i na południu kraju. Z kolei na Pojezierzu Pomorskim zarejestrowano opady od 60 mm do 160 mm. Opady najniższe względem odnotowano na Nizinie Śląskiej i Wielkopolskiej - 60% normy wieloletniej. Najwyższe opady, powyżej 160%, normy wieloletniej zauważano na Pobrzeżu Koszalińskim.
Wrzesień
W pierwszej dekadzie września najniższą temperaturę, poniżej 16,5oC, zanotowano w Tatrach, Bieszczadach i we wschodniej części Pojezierza Mazurskiego oraz na północnej części Wysoczyzny Białostockiej. Najwyższą temperaturę zarejestrowano na Nizinie Śląskiej oraz w zachodniej części Płaskowyżu Głubczyckiego. Temperaturę - od 16,5oC do 18,0oC - zauważono w Sudetach i Beskidach i na Pojezierzach Pomorskim oraz Mazurskim. Temperaturę od 18oC do 19,5oC zarejestrowano na pozostałym obszarze Polski.
W drugiej dekadzie września najniższą temperaturę, poniżej 15oC, zanotowano na Pojezierzu Mazurskim, Nizinie Północnopodlaskiej i we wschodniej części Niziny Mazowieckiej oraz w Sudetach, Tatrach i Bieszczadach. Najwyższą temperaturę zarejestrowano na Nizinie Śląskiej, Południowowielkopolskiej w środkowej i zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, a także w zachodniej części Wału Trzebnickiego oraz na Pojezierzu Myśliborskim. Temperaturę od 15oC do 18oC zauważono na pozostałym obszarze kraju.
W pierwszej dekadzie września najniższe opady (poniżej 5 mm), wystąpiły na południu Pojezierza Mazurskiego, w północnej części Niziny Mazowieckiej, we wschodniej i środkowej części Pojezierza Wielkopolskiego oraz w zachodniej części Płaskowyżu Głubczyckiego i we wschodniej części Wału Trzebnickiego. Najwyższe opady, powyżej 60 mm, zanotowano w Tatrach Zachodnich. Na pozostałym obszarze kraju zarejestrowano opady od 5 do 60 mm
W drugiej dekadzie września w pasie Pojezierzy: Wielkopolskiego, Pomorskiego, Mazurskiego, Nizinie Mazowieckiej oraz na Wyżynie Lubelskiej zanotowano opady poniżej 5 mm. Najwyższe opady zostały zanotowane lokalnie na Podkarpaciu oraz w Sudetach (powyżej 40 mm). Opady - od 10 do 40 mm - zarejestrowano na Wyżynach Śląskiej i Małopolskiej na Nizinie i Śląskiej oraz w Kotlinie Sandomierskiej.
- Tagi:
- zagrożenie
- susza rolnicza
- IUNG
- rzepak