Plaga myszy na polach
Gryzonie, zwłaszcza myszy, czynią spore szkody w uprawach. Jest ich multum na polach. Co sprzyja występowaniu tych szkodników?
Mówi o tym Wielkopolska Izba Rolnicza.
Krajowa Rada Izb Rolniczych zwrócił się bowiem do ministerstwa rolnictwa z prośbą o podjęcie działań wspomagających gospodarzy w walce z myszami. Samorząd rolniczy we wniosku do MRiRW wskazał także konieczność ujęcia w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich ryzyka zniszczenia plonów przez plagę gryzoni.
Resort rolnictwa, jak podaje KRIR, poinformował o tym, że ustawa o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich nie przewiduje dopłat do składek ubezpieczenia upraw rolnych od ryzyka strat spowodowanych przez gryzonie. Ministerstwo poinformowano jednocześnie o tym, że kierunki zmian w systemie ubezpieczeń upraw rolnych będą określone na podstawie realizowanego obecnie projektu GOSPOSTRATEG oraz w ramach prac Zespołu do spraw ubezpieczeń w rolnictwie.
WIR przypomina o tym, że masowym pojawieniom się gryzoni sprzyjają m.in. uproszczenia w uprawie, pozostawianie na polach przez dłuższy czas słomy i ściernisk, niewykaszanie miedz i rowów oraz mała populacja ich naturalnych wrogów. Zaznacza także, że przy ustalaniu terminów zabiegów przeciwko wspomnianym szkodników ważna jest znajomość migracji sezonowych.
Metody zwalczania gryzoni wskazywane przez MRiRW:
Metoda czynnych nor - na polu wyznacza się trzy miejsca o powierzchni 100 m2, na których oblicza się wszystkie nory utworzone przez gryzonie. Nory te powinno się natychmiast zadeptywać, a po upływie jednego-dwóch dni powtórnie policzyć nory otwarte. Liczbę obliczonych nor należy podzielić przez trzy. W ten sposób właśnie otrzymujemy średnią liczbę nor na poletko. Przy liczbie nor zamieszkałych na 100 m2 zabiegi zwalczające są niezbędne. Metoda ta jest najprostszą w wykonaniu i stosunkowo dokładną.
Metoda odłowu pułapkami - stosuje się pułapki z założonymi przynętami. Rozkłada się w dowolnych miejscach, jednak zwracając uwagę na to, żeby nie stwarzały zagrożenia dla innych zwierząt, a także ludzi. Zalecana ilość to 25 pułapek na 1 ha w odstępach metrowych. Pułapki najlepiej ustawiać przy wylotach nor.
Należy pamiętać także o tym, że decyzje o wykonywaniu zabiegów ochrony roślin powinny być podejmowane w oparciu o monitoring występowania organizmów szkodliwych, z uwzględnieniem progów ekonomicznej szkodliwości. Skutecznym środkiem do ograniczenia populacji gryzoni jest ziarno zatrute fosforkiem cynkowym 01 AB oraz Ratron GL. Z tych środków jednak należy korzystać bezpiecznie.
Czytaj także: