Perz właściwy - jak zwalczać ten chwast?
Istotnym elementem przygotowania gleby do założenia kolejnej uprawy jest walka z chwastami na ściernisku, szczególnie z perzem właściwym. Co robić, aby nie dać mu pola do popisu?
Po żniwach, przed wysiewem roślin następczych, powinno się, w jak największym stopniu zwalczyć chwasty, w tym perz właściwy. Wszystko po to, by stworzyć jak najlepsze warunki do wzrostu nowo zakładanej uprawie.
Perz właściwy - występowanie, szkodliwość
Perz właściwy to roślina wieloletnia z rodziny wiechlinowantych. - Najczęściej występująca jako gatunek niepożądany w praktycznie wszystkich roślinach uprawnych, nie szczędząc przy tym zbóż, kukurydzy czy upraw warzywnych - mówi Ewelina Konopka z firmy CIECH Sarzyna. Zaznacza przy tym, że perz jest rośliną rozłogową, która bardzo łatwo i szybko rośnie na większości typów gleb – pojedyncza roślina w ciągu roku może wytworzyć nawet 140 m rozłogów. - Jego szkodliwość polega na silnej konkurencji z roślinami uprawnymi i pobieraniu azotu, fosforu i potasu, które już w ograniczonej ilości docierają do rośliny uprawnej - tłumaczy specjalistka.
Zwalczanie perzu właściwego
Siewki perzu właściwego pojawiają się wiosną. Ich kontrola i eliminacja powinny trwać cały okres wegetacyjny. - Można je przeprowadzić metodami agrotechnicznymi - takimi jak: podorywka czy talerzowanie. Zabiegi mechaniczne wymagają wielu przejazdów, regularności i cierpliwości bez gwarancji efektu końcowego - zwraca uwagę Ewelina Konopka. Mówi także o metodach chemicznych. - Jak do tej pory okazuje się, że to one mają jedną z najwyższych skuteczności - podkreśla.
Czym zwalczyć perz właściwy?
Chemiczne zwalczanie perzu na ścierniskach najczęściej polega na stosowaniu środków z substancjami o działaniu nieselektywnym, np. glifosatu, lub o działaniu selektywnym na rośliny jednoliścienne. Na rynku obecnie znajduje się ok. 80 produktów z glifosatem w składzie. Po jaki zatem sięgnąć? - Od 2021 roku Ciech Sarzyna wprowadziła do oferty przełomową i opatentowaną technologię BGT - Better Glyphosate Technology, która umożliwia zastosowanie o połowę mniej substancji aktywnej na ha w celu skutecznego zwalczania perzu właściwego. Halvetic to opracowana kompozycja substancji czynnej glifosat i komponentów, które optymalizują pobieranie i wchłanianie. Produkt Halvetic z technologią BGT to odpowiedź na Europejski Zielony Ład oraz strategię "od pola do stołu" - informuje Ewelina Konopka.
Czym charakteryzuje się wspominany preparat? - Pierwszą cechą rozwiązania, jakim jest Halvetic - to wysoka skuteczność przy zastosowaniu o połowę niższej dawki substancji na ha w porównaniu do wiodącego standardu rynkowego. Kolejnym unikalnym aspektem jest wbudowany, unikalny system adiuwantów oraz surfaktantów - wyjaśnia specjalista. Na tym nie kończy. - Kompozycja nie opiera się na zwykłym „dodaniu” dodatkowych elementów. Jest to wynik wielu badań i analiz, wybraniu odpowiednich składników, aby uzyskać wysoce satysfakcjonujący użytkowników efekt zwalczania chwastów.
Czytaj także:
Chwasty w zbożach ozimych. Kiedy i czym zwalczyć?