Pchełka burakowa w natarciu [Zdjęcia]
- 1/5
- następne zdjęcie
Uwaga na pchełki burakowe! Stwierdzono pierwsze objawy ich żerowania na plantacjach buraka cukrowego.
Informują o tym doradcy Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Zaznaczają, że do ich wzmożonej aktywności przyczyniły się: wyższa temperatura w ciągu dnia i brak opadów.
Żerowanie
Szkodnik ten pojawia się na liścieniach, a także na liściach właściwych. - Dorosłe chrząszcze, o długości ciała ok 2 mm, w kolorze czarnym z zielonkawym połyskiem wygryzają tkankę liścia, powodując charakterystyczne objawy tzw. okienka - opisują specjaliści KSC S.A.
Występowanie
Bytowanie tego szkodnika jest monitorowane przez służbę surowcową w okresie największego zagrożenia plantacji buraczanych.
- W ostatnich latach populacja szkodnika nie przekraczała progu szkodliwości gospodarczej głównie dlatego, że nasiona buraka cukrowego są zaprawiane preparatami owadobójczymi. Jednak w tym sezonie wegetacyjnym z powodu warunków pogodowych działanie zapraw nasiennych z pewnością zostało osłabione. W przeciętnych warunkach pogodowych okres ochronny zapraw trwa około 30 dni od siewu (ochrona jest deklarowana przez producentów do fazy 4-6 liści). W tym sezonie działanie zapraw przypadło na okres przeciągających się wchodów, które trwały nawet powyżej miesiąca - zwracają uwagę doradcy KSC S.A.
Właśnie dlatego trzeba teraz przeprowadzić lustracje plantacji pod kątem objawów żerowania pchełki burakowej, której szkodliwość gospodarcza w warunkach braku działania zapraw może rosnąć i przekroczyć próg szkodliwości gospodarczej.
Zwalczanie
Fachowcy KSC S.A. przypominają, że zgodnie z metodyką integrowanej ochrony Instytutu Ochrony Roślin powinno się zlustrować 200-250 roślin, najlepiej w kilku miejscach: np. 4 x 50 roślin).
- Obserwacja chrząszczy lub objawów żerowania w warunkach sprzyjających dalszemu uszkadzaniu roślin jest sygnałem do przeprowadzenia oprysku ochronnego preparatem insektycydowym zarejestrowanym w uprawie buraka cukrowego - informują doradcy KSC S.A.
W razie wątpliwości, decyzję o przeprowadzeniu oprysku dobrze jest skonsultować ze służbą surowcową KSC S.A.
Źródło: KSC S.A.
- 1/5
- następne zdjęcie