Pamiętajcie o ogrodach
Nadmiar lub niedostatek składników pokarmowych wywołuje u roślin objawy chorobowe.
Pani Katarzyna gorąco namawia do wykonania analizy podłoża w laboratorium oraz do stosowania nawozów wolno działających o kontrolowanym sposobie uwalniania składników pokarmowych.
W ten sposób nawozimy rośliny do końca czerwca, aby nie przedłużać okresu wegetacji i nie narazić roślin na przemarznięcie. Rośliny sadzimy zgodnie z mapą stref mrozoodporności w Polsce.
- Zachęcam Państwa do lustracji ogrodu. Dzięki ukierunkowanej obserwacji możemy w porę uratować rośliny. Rośliny mogą więdnąć z powodu braku turgoru lub ataku przez grzyby i bakterie. Zmiana zabarwienia wywołana może być przez bakterie, wirusy i grzyby lub przez niedobór niektórych składników pokarmowych. Natomiast skarłowacenia są wynikiem działania grzybów, wirusów czy też zbyt małą ilością wody lub brakiem azotu – podpowiada. Na roślinach żerują również szkodniki: nicienie, przędziorki, mszyce, czerwce, pędraki, drutowce, rolnice, turkuć podjadek i ślimaki. Całkowite lub częściowe zjadanie liści powodują chrabąszcze, opuchlaki, larwy motyli i ślimaki. Zwijanie liści powodują mszyce i przędziorki. Wyjadają miękisz liściowy między nerwami nicienie. Zjadanie korzeni powoduje turkuć podjadek i różne larwy. Temat chorób roślin jest obszerny. Polecam korzystanie z fachowej literatury lub wiadomości w internecie – radzi pani Kulińska.
Katarzyna i Dariusz Kulińscy oprócz wielkiej pasji do roślin mają również inne zainteresowania. Uwielbiają żeglarstwo, narciarstwo, wędrówki górskie oraz bliskie i dalekie podróże. Pani Katarzyna wychowała się wśród zieleni.
- Ogród to szczęście, ponieważ go posiadamy i ponieważ jesteśmy w nim szczęśliwi. Kocham rośliny i ogrody ponieważ są życiodajne i dostojne, wpływają kojąco na organizm człowieka i pogłębiają więzi rodzinne. Praca w ogrodzie jest doskonałym sposobem na zrelaksowanie umysłu i ciała - zapewnia.
ZOBACZ TAKŻE: Sok, nektar, a może napój - podstawowe różnice