Pamiętajcie o ogrodach
Ogród jest przestrzenią, która ma być powiększeniem domu oraz musi odpowiadać naszym potrzebom i upodobaniom. Zastanówmy się, czy lubimy częste prace pielęgnacyjne i czy mamy na nie czas. Na co zwrócić uwagę zakładając ogród?
- Dopasujmy ogród do naszej osobowości i stylu domu. W ogrodzie francuskim dominują geometryczne rabaty z ciętego bukszpanu, drzewa, fontanny i rzeźby. Przeznaczony jest dla osób, które cenią ład i porządek. Wykorzystajmy: bukszpan, jałowiec, berberys, cis, róże i hortensje. Ogród angielski cechuje naturalność, nieregularne kształty, duże połacie trawników i rabaty z kolorowymi kwiatami. Kompozycje są zbudowane piętrowo: zielone tło i niższe kolorowe wypełnienie. Polecamy: żywotniki, jałowce, wierzby, buki, magnolie, róże, budleje, różaneczniki. Ogród japoński to perfekcyjna harmonia i elegancja. Cięte rośliny rosną wśród kamieni, żwiru i szemrzących strumyków. Polecamy: sosnę kosodrzewinę, cięte jałowce, żywotniki i sosnę czarną oraz berberysy, azalie, miłorząb i klon palmowy. Ogród wiejski – rustykalny jest pełen barw i zapachów przez cały rok. Rosną w nim kolorowe byliny i drzewa owocowe. Dopełnieniem są studnie, pergole i ceramiczne donice. Polecamy: jabłoń ,brzozę, jeżynę, borówkę, świdośliwę, suchodrzew, jaśminowiec, róże i budleje wabiącą motyle, irgę, wiciokrzew i lilaki. Ogród nowoczesny zdominowany jest przez krzewy, trawy, drzewa i rośliny o ozdobnych liściach sadzone w geometryczne i kontrastowe kompozycje. Ważnym elementem są kamień, drewno, woda, szkło i światło. Polecamy: żywotniki, jałowce, miskanty, trzcinnik, rozplenicę, kostrzewy, turzycę, żurawki, bukszpan, klon palmowy i hortensje – szczegółowo informuje rozmówczyni.
Jak prawidłowo sadzić rośliny?
- Specjalizujemy się w uprawie roślin w gruncie, w pojemnikach foliowych oraz doniczkach plastikowych. Takie rośliny mają odpowiednio ukształtowany system korzeniowy i możemy je sadzić przez cały sezon, oprócz okresu, kiedy ziemia jest zamarznięta. Większe rośliny wykopujemy z dużą bryłą korzeniową i pakujemy w tkaninę jutową. Podczas sadzenia jutę pozostawiamy na bryle korzeniowej. Dół pod sadzenie powinien być dwukrotnie większy od bryły korzeniowej rośliny. Jeśli gleba jest uboga i przepuszczalna, dół wypełniamy podłożem próchniczym i zwięzłym, a gdy jest ciężka i wilgotna, rozluźniamy ją piaskiem. Delikatnie wyjmujemy roślinę z pojemnika, rozluźniamy korzenie, obcinając poskręcane lub zbite. Dół obsypujemy ziemią i lekko ubijamy, aby roślina się nie przemieszczała. Podlewamy obficie wodą powodując osiadanie i oblepianie korzeni glebą, co zapobiega ich zaschnięciu – radzi pani Katarzyna.