Ochrona liści zbóż. Czym i kiedy pryskać?
Choroby grzybowe zbóż. Choroby liścia flagowego. Jak wybrać fungicydy do ich zwalczania? Kiedy je stosować? Dlaczego?
Co sprzyja rozwojowi chorób grzybowych zbóż w ogóle? Tu nie będziemy odkrywczy. Przede wszystkim: zwiększony udział zbóż w strukturze zasiewów, uproszczenia w płodozmianie oraz niestaranne przykrycie resztek pożniwnych, a poza tym (w dalszej kolejności, jednak nie mniej ważne) wysoka wilgotność powietrza i temperatury w granicach 14-26 °C .
Liść flagowy - jakie choroby są najgroźniejsze dla niego? Tu należy wskazać m.in. na: mączniaka prawdziwego (o nim będzie szerzej), rdzę brunatną, brunatną plamistość, septoriozę paskowaną liści, plamistość siatkową, rdzę jęczmienia oraz rynchosporiozę.
Jest tego sporo. Strategia ochrony fungicydowej powinna być starannie przemyślana. Przejdźmy zatem do meritum.
Ochrona fungicydowa liścia flagowego
Lada moment będzie się trzeba przygotować do drugiego zabiegu, mającego na celu zwalczanie chorób liści zbóż, w tym mączniaka prawdziwego.
- Choroba ta najlepiej rozwija się w temperaturze 12-20°C w dzień i 5-12°C w nocy - przypomina dr Daniel Zawada, koordynator ds. Doświadczalnictwa i Rozwoju Produktów Sumi Agro Poland. Na uwadze należy mieć również to, że mączniak pojawia się na plantacjach mimo dużej suszy!
Czym jest to uwarunkowane? - Grzyby, które go wywołują nie potrzebują do rozwoju dużej ilości wody, wystarcza im obfita rosa - tłumaczy nasz rozmówca. Jakie są typowe objawy tej choroby?
- Mączniak objawia się w postaci miejscowych, białych, mączystych nalotów. Nalot pokrywa liście, pochwy liściowe, zielone źdźbła, a przy dużym stopniu porażenia nawet kłosy - wylicza dr Zawada.
Podkreśla jednocześnie, że niezwalczana choroba może spowodować nawet 30% straty w plonie. - Jest to spowodowane przedwczesnym zamieraniem porażonych roślin. Zwalczanie mączniaka jest zatem szalenie istotne i ma znaczący wpływ na plonowanie zbóż - tłumaczy specjalista.
Mączniaka można zwalczyć np. fungicydem Kendo 50 EW. Zawiera on substancję czynną cyflufenamid. Jej skuteczność została potwierdzona w badaniach prowadzonych m.in. przez Instytut Ochrony Roślin PIB w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, a także w Lublinie. Ponadto w zwalczaniu mączniaka otrzymał najwyższą ocenę przez AHDB - brytyjską organizację rozwoju rolnictwa i ogrodnictwa.
Wspominany preparat, oprócz tego że działa układowo w roślinie, działa także translaminarnie (rozprzestrzenia się w przestrzeniach międzykomórkowych). Co to oznacza w praktyce?
- Cyflufenamid potrafi w szybkim tempie wnikać w warstwy woskowe liści, przez co staje się odporny na zmywanie przez deszcz - wyjaśnia dr Zawada.
Ważne jest również to, że zapobiega on porażeniom nowych przyrostów.
Środek posiada rejestrację w pszenicy ozimej i jarej, pszenżycie ozimym i jęczmieniu ozimym i jarym. Zalecane fazy rozwojowe zbóż w czasie stosowania prepartu to: okres od początku fazy strzelania w źdźbło do końca fazy kłoszenia (BBCH 30-59; dawka: 0,2-0,3l/ha. Preparat można stosować zapobiegawczo lub interwencyjnie. W praktyce jest też używany w mieszaninach jako efektywny komponent mączniakobójczy.
Kendo 50 EW ogranicza występowanie następujących chorób: w uprawie pszenicy ozimej i pszenicy jarej - brunatnej plamistość liści, rdzy brunatnej pszenicy, rdzy żółtej, septoriozy paskowana liści, septoriozy plew i fuzariozy kłosów; w uprawie pszenżyta - brunatnej plamistość liści, rdzy brunatnej oraz septoriozy liści; w uprawie jęczmienia ozimego: plamistości siatkowej liści jęczmienia i rynchosporiozy zbóż.