Ceny nawozów - co drożeje, co tanieje?
Sezonowość cen jest bardzo widoczna na rynku nawozów. Jaki był pod tym względem rok 2020 i jakie są prognozy na 2021?
Rolnicy skarżą się na rosnące ceny nawozów. Tymczasem według Arkadiusza Zalewskiego, specjalisty z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, ceny wzrosły w ciągu miesiąca raptem o 1-2 %. Na dodatek są i tak niższe niż w ubiegłym roku o tej porze.
W grudniu ubiegłego roku było średnio o 3,5 % niższe niż w 2019 roku. Potaniała saletra amonowa i fosforan amonu - o prawie 7 %, saletrzak - o 6 %. Generalnie największe tempo spadku cen dotyczyło nawozów azotowych. Przez dłuższy okres 2020 roku nawozy były tańsze niż odpowiednio rok wcześniej. Specjalista z IERiGŻ wyliczył, że ceny środków produkcji na przestrzeni ostatnich 5 lat wzrosły nominalnie o 11 %, w tym maszyny podrożały - o 26 %, materiały budowlane - o 19 %, pestycydy – o prawie 9 %, a nośniki energii - o niecałe 8 %, natomiast nawozy mineralne staniały o 5 %. Uwzględniając dość wysoką inflację - ok. 10 %, można powiedzieć, że ceny nawozów zmalały o niemal 14 %. Dla porównania np. pszenica realnie zdrożała o 12 %.
- Można więc powiedzieć, że relacje cen nawozów do cen zbóż się poprawiły
- stwierdza mgr inż. Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowego Instytutu Badawczego.
ZOBACZ TEŻ - CENY ŚWIŃ WRESZCIE W GÓRĘ