Nawożenie zlokalizowane - dlaczego warto?
Nawożenie zlokalizowane, nawożenie precyzyjne m.in. kukurydzy, rzepaku to coraz powszechniejsza technika. Jakie są największe zalety tej metody odżywiania roślin?
Nawożenie zlokalizowane - po co, jak i czym?
Nawożenie startowe, o czym przypomina Dorota Walczak, agrodoradca techniczny VitaFer Sp. Z o.o. sp.k. Tarczyn, ma na celu stymulację wzrostu rośliny, szczególnie systemu korzeniowego, który zapewni w dalszej wegetacji dostęp do wody i składników pokarmowych zawartych w glebie.
- W okresie startowym rośliny potrzebują przede wszystkim łatwo dostępnych źródeł fosforu, gdyż jest to składnik najsilniej ograniczający tempo wzrostu w początkowych fazach rozwoju. W warunkach Polski często start rośliny następuje w niekorzystnych warunkach temperaturowych: wiosną niskie temperatury gleby w okresie siewu kukurydzy czy jesienią sierpniowe ulewne deszcze - tłumaczy ekspertka.
Zaznacza jednocześnie, że nie bez znaczenia jest także czynnik ekonomiczny:
- W nawożeniu zlokalizowanym stosuje się niskie dawki nawozowe, np. w metodzie ultranawożenia precyzyjnego, gdzie granula nawozu znajduje się bezpośrednio w strefie korzeniowej rośliny przeciętne dawki to 15 -20 kg/ha.
Dzięki tej metodzie, jak podkreśla specjalistka, przyczyniamy się też do mniejszego zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
Na temat aplikacji ultrazlokalizowanej nawozów mikrogranulowanych głos zabiera również Piotr Kotowski, Country Product Manager Timac Agro Polska. - To rozwiązanie ma zasadniczą zaletę – podajemy roślinie składniki pokarmowe dostępne zaraz po jej skiełkowaniu. Granulki nawozu znajdują się tuż przy nasionach, co daje roślinie dużo większą szansę na optymalny start zapewniając dostęp do energii potrzebnej w tym momencie. Takie rozwiązanie daje bardzo wymierną korzyść w postaci intensywnego wzrostu początkowego, szczególnie wpływa na poprawę architektury korzeni i wigor początkowy - uważa ekspert. Na tym nie kończy.
- Mówimy o tym w kontekście rozwiązań proponowanych przez Timac Agro, ponieważ w naszych produktach znajduje się naturalna substancja silnie stymulująca wzrost korzeni i absorpcję wapnia. W połączeniu z fosforem i cykiem obecnymi w składzie otrzymujemy idealną kompozycję startową. W naszej ofercie są 3 mikrogranulaty dostosowane do potrzeb poszczególnych gatunków roślin. Physiostart dla kukurydzy, ziemniaków i słonecznika. Greenstart dla traw i lucerników oraz PinkStart Boron dla rzepaku i buraków - wymienia Piotr Kotowski.
VitaFer także posiada w swoim portfolio specjalistyczny nawóz do nawożenia ultraprecyzyjnego. - Mikrogranule nawozu z łatwo przyswajalnymi składnikami pokarmowymi są umieszczane dokładnie w tym samym miejscu, co nasiona. Zapewnia to odpowiednio duże stężenie łatwo dostępnych składników bezpośrednio w miejscu tworzenia się systemu korzeniowego. Jednocześnie, ze względu na niewysoką dawkę, unikamy punktowego zasolenia gleby - tłumaczy Dorota Walczak. Ponadto za sprawę tej metody, jak zaznacza specjalistka, zostaje przełamana bariera fizjologiczna rośliny, polegająca na słabym pobieraniu składników pokarmowych (szczególnie fosforu) w niskich temperaturach gleby. Wszystko to sprawia, że rośliny łagodniej znoszą stres termiczny i wykazują większą dynamikę wzrostu we wczesnych fazach rozwojowych. - Rośliny optymalnie odżywione we wczesnej fazie rozwojowej są bardziej odporne na zimno, okresowe susze, choroby czy zaskorupienie gleby - zaznacza Dorota Walczak.
Nawożenie zlokalizowane - w jakich przypadkach szczególnie polecane?
W jakich przypadkach takie nawożenie jest szczególnie polecane? - Przede wszystkim tam, gdzie stosujemy siew punktowy roślin. Tego typu siewy spotykamy nie tylko w kukurydzy czy burakach cukrowych, ale coraz częściej jest tak obsiewany rzepak ozimy. Ultranawożenie precyzyjne sprawdza się bardzo dobrze na glebach zasobnych w składniki pokarmowe i o wysokiej kulturze agrotechnicznej - odpowiada specjalistka. - To idealna metoda w uprawie intensywnej, kiedy zależy nam na wysokich i jakościowych plonach - dodaje. Zaznacza jednocześnie, że tę metodę nawożenia poleca także w przypadkach, kiedy następuje opóźnienie terminu siewu ze względu na niekorzystne warunki pogodowe.
Zobacz także: