Nasiona buraka cukrowego - rolnicy kupują je chętnie on-line
Czterech na pięciu plantatorów, którzy uprawiają buraki dla cukrowni Pfeifer & Langen Polska S.A., wybrało nasion buraków przez internet.
To usprawnienie procesu wprowadzono w wyniku prowadzonej dyskusji z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów i plantatorami.
Możliwość wyboru nasion buraków przez internet spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem przez plantatorów. Ceny tych sprzedawanych plantatorom przez Pfeifer & Langen Polska S.A. są o ok. 30% niższe niż ceny nasion w krajach Europy Zachodniej.
Nasiona badane są w niezależnym laboratorium w Holandii.
Pfeifer & Langen Polska S.A. zaopatruje rolników w nasiona buraka cukrowego.
- Jesteśmy producentem cukru, więc zależy nam, żeby plantator uzyskiwał wysokie plony buraków o dobrej jakości. Taki surowiec gwarantuje nam wykonanie planowanego poziomu produkcji w kolejnym roku a plantatorowi zapewnia pozytywny efekt finansowy z uprawy buraków - tłumaczy Maciej Grobelny, dyrektor ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska S.A.
System sprzedaży nasion od lat działa sprawnie. Komisja Mieszana, w której zasiadają przedstawiciele plantatorów i producenta cukru, wybiera odmiany nasion, jakie będą oferowane rolnikom jesienią roku poprzedzającego siew. Wszystkie przechodzą szczegółową kontrolę w niezależnym laboratorium – Centrum Badawczo Rozwojowym IRS w Holandii. Sprawdzane są takie parametry jak energia kiełkowania w temperaturze 10 stopni C., ilość zaprawy w otoczce, kalibraż nasion, jednokiełkowość. Na liście są nasiona zarówno polskich, jak i zagranicznych firm. Po komisyjnym wyborze nasion uzgadniane są z producentami materiału siewnego warunki dostawy nasion dla wszystkich plantatorów. - Jesteśmy ważnym klientem, więc mamy możliwość ustalenia korzystnych warunków dla plantatorów - wyjaśnia Grobelny. Dzięki temu polscy rolnicy, za te same odmiany, płacą ceny o 30% niższe niż plantatorzy w krajach Europy Zachodniej. Z przygotowanej przez Komisję Mieszaną listy odmian buraka cukrowego plantatorzy wybierają, najlepsze odmiany dla swoich pól. Wybór za pomocą internetowej platformy do wsparcia zaopatrzenia plantatorów w nasiona buraka cukrowego generuje od razu zlecenie dostawy nasion do gospodarstwa plantatora. Następnie kurier dostarcza rolnikowi wybrany materiał siewny.
Sygnały od plantatorów w sprawie systemu dystrybucji nasion przyspieszyły modyfikację sposobu wyboru i dostawy materiału siewnego buraków cukrowych. - Pod koniec grudnia wysłaliśmy plantatorom informację, że mogą skorzystać z tej modyfikacji. Wyboru przez internet dokonało 80 procent naszych partnerów - mówi Maciej Grobelny.
Tegoroczny siew buraków na polach plantatorów Pfeifer & Langrn Polska S.A. dobiegł końca. W Wielkopolsce, a także w rejonie Glinojecka obsiany został cały areał.
W ramach Grupy Pfeifer & Langen Polska S.A. produkcję cukru w Polsce prowadzą cztery cukrownie: w Środzie Wlkp., Gostyniu, Miejskiej Górce i w Glinojecku. Zakłady te skupują buraki wyłącznie od polskich plantatorów, swoje produkty sprzedają m.in. pod marką Diamant.
Czytaj także:
Burak cukrowy - czy warto stosować adiuwanty?