Miotła zboża i stokłosa żytnia - jak radzić sobie z tymi chwastami?
Miotła zboża i stokłosa żytnia - te chwasty należą do najgroźniejszych spośród konkurujących ze zbożami ozimymi. Jaką strategię zatem przyjmować przy ich zwalczaniu?
O perspektywach ochrony herbicydowej roślin rolniczych, w tym zbóż, podczas 61. Sesji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin mówił dr Łukasz Sobiech z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zwrócił uwagę na to, że największy problem - i to w całym kraju - mamy z miotłą zbożową. Uodparnia się bowiem dostępne mechanizmy działania herbicydów (patrz ramka poniżej). Problem stanowi również stokłosa żytnia. Co zatem robić, aby nie dać tym chwastom pola do popisu?
Miotła zbożowa
Zdaniem specjalisty z UP powinniśmy stawiać na jesienne odchwaszczanie zbóż, zwłaszcza w przypadku miotły zbożowej. Wówczas bowiem mamy szerszą gamę mechanizmów działania niż wiosną.
- Nawet nowości, które będą wprowadzane na rynek, wśród nich cynmetylina (...), będą opierały się na stosowaniu jesiennym. Stąd apelujemy do rolników, jak mówimy o metodach biologicznych, aby jak szybciej zapobiegać zjawisku nasilenia agrofaga. To jesienne zwalczanie powinno być podstawą. Jeżeli zobaczymy, jak wygląda sytuacja wiosną, to tak naprawdę mamy dwa mechanizmy działania do późnego stosowania (nie mówimy tu o początkowym stosowaniu, tylko o typowych zabiegach poprawkowych). Na wszystkie z tych substancji notujemy oczywiście odporności miotły zbożowej, choć na najmniejszą skalę odnotowujemy w grupie A (wg HRAC - klasyfikacja herbicydów według mechanizmu działania - przyp.red.) - czyli pinoksanden, fenoksapropenP etylu, przy czym pinoksanden charakteryzuje się jeszcze lepszą skutecznością (od fenoksapropenP etylu - przyp.red.) - mówił dr Łukasz Sobiech.
Na tym nie skończył. - Tutaj warto powiedzieć jeszcze jedną ważną rzecz. Wiosną nie możemy się spodziewać nowego mechanizmu - stwierdził ekspert. Natomiast te, które są - ich stosowanie - może sprzyjać zjawisku uodporniania się miotły.
Herbidydy zwalczające miotłę - patrz kolejna strona