Mieszanka nasion = większy plon kukurydzy na kiszonkę?
MaxiMaize to nazwa nowej mieszanki nasion kukurydzy przeznaczonych na kiszonkę, która została przygotowana przez firmę Syngenta. Mieszanka ta była w tym roku testowana po raz pierwszy w naszym kraju.
Firma Syngenta w różnych częściach Polski obsiała 6 działek doświadczalnych. W sumie nową mieszanką zasiane zostało na około 70 ha.
- Przygotowany przez nas projekt MaxiMaize to maksymalizacja plonu i jakości kiszonki dzięki połączeniu 3 odmiany kukurydzy o podobnym FAO, których najlepsze parametry jakościowe ujawniają się właśnie w kiszonce - opisuje mieszankę ekspert Syngenty Karol Kozłowski.
- Mieszanka odmian powoduje, że odnajdują się one w każdych warunkach na polu - dodaje Kozłowski.
Mieszanka nasion = większy plon kukurydzy na kiszonkę? Zbiory i pomiary porównawcze
Zbiór kiszonki MaxiMaize rozpoczął się we wrześniu. Do przeprowadzenia prac delegowane zostały dwie maszyny marki CLAAS JAGUAR - 960 i 860. Obie wykonywały zbiór w technologii SHREDLAGE. W trakcie pracy wykorzystywano czujnik NIR, który został zamontowany na tunelu wyrzutowym sieczkarni JAGUAR.
- Jest to nieodzowne narzędzie by porównać mieszankę MaxiMaize do innych odmian kukurydzy. Czujnik NIR pozwala zmierzyć zawartość suchej masy i składników, takich jak skrobia, białko surowe, włókno surowe, popiół surowy i tłuszcz surowy. Dodatkowo w przypadku zbioru kiszonki NIR może określić także zawartość cukru - tłumaczy Andrzej Kulczyński z firmy CLAAS Polska.
- Czujnik NIR wykorzystuje spektroskopię w bliskiej podczerwieni wykonując pomiar w sposób ciągły podczas zbioru bez wpływu na przepływ materiału w sieczkarni. Źródło światła w górnej rynnie wyrzutowej jest skierowane na plon przepływający obok i odbija się na różne sposoby, w zależności od poziomu wilgotności plonu - opisuje sposób jego działania Krzysztof Gomolla z CLAAS Polska.
Mieszanka nasion = większy plon kukurydzy na kiszonkę? Wyniki
W doświadczeniach łanowych prowadzonych przez firmy Syngenta i CLAAS, przy których zbiorze używany był czujnik NIR uzyskano wyniki od 27 do 32% skrobi w suchej masie, w zależności od homogeniczności pola, gęstości siewu i odmiany.
- Dla lokalizacji trudnych o słabym kompleksie glebowym najwyższe zawartości skrobi [%] uzyskiwaliśmy przy obsadach od 60 do 75 tyś roślin/ha. Natomiast w przypadku lokalizacji dobrych i bardzo dobrych udało się utrzymać wysoką zawartość skrobi nawet przy obsadzie 85 tyś roślin/ha. Zawartość skrobi [%] jest parametrem, który pozwala nam oszacować energetyczność kiszonki a co za tym idzie „mleczność” danej kiszonki - podaje wyniki doświadczenia Karol Kozłowski.
Według ekspertów wyniki uzyskane podczas zbioru sieczkarniami CLAAS wyraźnie pokazują zwiększoną zawartość skrobi w mieszance Maximaize w porównaniu do innych odmian. Zebrana kiszonka była bardziej wartościowa, co na pewno przełoży się ona na większą wydajność krów.