Materiał siewny. Wybierz najlepszą odmianę pszenżyta
Wielkimi krokami zbliża się czas wyboru materiału siewnego. Sprawdź, które odmiany pszenżyta ozimego odznaczają się wysokim plonowaniem.
Jolanta Madejska, dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Węgrzycach, zaznacza, że pierwszym czynnikiem, na który powinniśmy zwracać przy wyborze materiału siewnego zbóż, w tym pszenżyta ozimego, jest plenność. - Ważna jest także jakość plonu. Zaliczamy do tego m.in. wartość technologiczną, masę tysiąca nasion - to jest bardzo istotny parametr - mówi przedstawicielka SDOO. Stabilność plonowania w różnych latach - to kolejna cecha, przy której powinno się zatrzymać, wertując portfolio firm nasiennych. - Jeśli postawimy na dobry materiał siewny, możemy go wykorzystać w roku następnym, uiszczając - oczywiście - stosowaną opłatę do Agencji Nasiennej - zaznacza Jolanta Madejska. Nie bez znaczenia jest również przystosowanie danej odmiany do różnych warunków glebowych. Właśnie dlatego dla poszczególnych województw zostały przygotowane Listy Odmian Zalecanych (LIZ), powstałe na podstawie Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO), prowadzonego pod nadzorem Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej (patrz ramka obok). - Rejon rejonowi nierówny. W jednym miejscu sprawdza się taka odmiana, w drugim inna - wyjaśnia szefowa SDOO. Bardzo ważną cechą się także odporność na czynniki biotyczne (choroby i szkodniki) i abiotyczne (czynniki glebowe i klimatyczne). - Mamy odmiany elitarne, niestety, nie są one tak odporne na choroby. Właśnie przez to, kupując nasiona, zwraca się uwagę na to, czy dana odmiana jest tolerancyjna na większość chorób grzybowych, które - niestety - znacząco obniżają plon - radzi dyrektora SDOO. Na co jeszcze trzeba zwracać uwagę? - Czynniki morfologiczne - czyli np. wysokość - to, czy roślina nie wyleganie. To jest ważna sprawa w pszenżycie, bo ma ono skłonność do porastania, zwłaszcza jeśli w okresie żniw jest deszczowo - zauważa Jolanta Madejska.
Plonowania odmian pszenżyta ozimego w 2016 r. (według badań PDO)
Plonowanie pszenżyta ozimego badano na dwóch poziomach agrotechniki: przeciętny (a1) i wysoki i (a2) - czyli zwiększony o nawożenie azotowe, dolistne preparaty wieloskładnikowe oraz ochronę przed wyleganiem i chorobami. Wzorzec w 2016 r. stanowiły następujące odmiany: Meloman, Fredo i Trefl. W 2015 r. natomiast wzorcami były: Meloman, Tomko i Fredo, a w 2014 r. - Tomko, Fredo i Palermo.
Plon wzorca w 2016 r. wyniósł: 74,5 dt z ha dla poziomu a1 i 86,4 dt z ha dla poziomu a2. W latach poprzednich odmiany wzorcowe plonowały lepiej. W 2015 r. przy agrotechnice a1 wyniósł on 84,3 dt z ha, a przy agrotechnice a2 - 96,6 dt z ha. Z kolei w 2014 r. plon wzorca wyniósł: 84,1 dt z ha - a1 i 101,6 dt z – a2.